Voltaire İletişim Ağı

Hindistan, Pentagon’un Çin’e karşı planına katılmayacak

+

Narendra Modi Hükümeti Hindistan’ın « Quads » olarak adlandırılan Quadrilateral Security Dialogue (QSD) projesine katılmayacağını açıkladı.

Proje Bush Jr. yönetimi tarafından tasarlanmıştı. Pasifik’teki Çin nüfuzunu kırmak için Japonya, Avustralya ve Hindistan ile ittifak yapılması söz konusuydu. 2010 yılında Devlet Başkanı Xi’nin « İpek Yolu » projesinin açıklanmasından hemen sonra proje başarısız olmuştu. O dönem Avustralya Beijing ile işbirliği yapmanın daha ihtiyatlı olacağını düşünmüştü. 30 Mayıs’ta ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Hindistan ile bir çözüm olasılığını öngörerek, Pasifik’teki ABD Komutanlığını « US IndoPaCom » olarak adlandırmıştı.

Öte yandan Hintlilerin Pasifik’te deniz üsleri konuşlandırma projesinin işlemediği görülüyor. New Delhi’nin gerçekçi davranarak BJP’nin (Modi) Hindularının Çin karşıtı söylemini terk ettiği ve Kongre Partisi (muhalefet) tarafından geleneksel olarak savunulan bağlantısızlar stratejisine geri döndüğü anlaşılıyor.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.