Arap basınına göre, kısa menzilli top mermileri ve roketlere yönelik bir « Demir Kubbe » hava savunma sisteminin Suudi Arabistan’a satıldığı belirtiliyor. ABD’nin satış işlemini kolaylaştırdığı söyleniyor.

« Demir Kubbe », Rafael Advanced Defence tarafından tasarlandı. Sistem 2011’den beri Gazze Şeridi boyunca ve 2017’den beri hafif savaş gemilerinde faal durumdadır. Normal şartlarda satın alınamayacak kadar yüksek olan bedeli ABD tarafından üstlenildi. ABD Kongresindeki İsrail lobisi, Güney Kore’yi ve Rusya’ya sınır devletleri korumak için Demir Kubbe’nin satın alınması için büyük çaba harcamaktadır.

Sistem elektronik süpürmeli üç boyutlu bir radar, muharebe ve silah idare bilgisayarı ve füze rampalarından oluşmaktadır. Radar bugüne kadar dokuz devlete satıldı, ama kısa menzilli füzelere karşı koruma için bir uluslararası pazar yoktur. Sadece Romanya, Mayıs 2018’de sistemin tamamını satın almıştı.

Suudi Arabistan’ın Yemen’den gelen atışlara karşı sınırını korumak için yeni « Demir Kubbe » satın aldığı belirtiliyor. Bu arada söz konusu sistem Riyad’ı orta menzilli füzelerden koruyamayacaktır. Basler Zeitung’a göre, satışla ilgili Ocak 2018’den beri pazarlıklar yürütülüyordu.

Suudi Arabistan ve İsrail 2009’dan beri somut bir şekilde yakınlaştılar. Riyad’ın İsraillilerin Gazze’lilere karşı yürüttüğü savaşı finanse ettiğini ilk olarak biz duyurmuştuk [1]. New York Times Kasım 2013’te, Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in Körfez Güvenlik Konseyinin bir toplantısına katıldığını rapor ediyordu [2]. Ocak 2014’ten beri, İsrail ve Suudi Arabistan 17 ay boyunca birçok üçüncü devlette gizli müzakereler yürütürler [3]. Son olarak 2015 yılında, Stratfor’a göre Somaliland’da Yemen’deki savaşı yönetmek üzere iki ülke ortak bir genelkurmay oluşturdu.

Örnek olarak NATO üyesi Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma sistemini satın almasının de gösterdiği gibi Ortadoğu’da geçerli olan eski ittifaklar bugün derinden değişmektedir.

Çeviri
Osman Soysal

[1« La guerre israélienne est financée par l’Arabie saoudite », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 6 janvier 2009.

[3İsrail ve Suudi Arabistan’ın gizli projeleri”, yazan Thierry Meyssan, Medyasafak.net (Türkiye) , Voltaire İletişim Ağı , 22 Haziran 2015.