ABD yalıtılmış bir coğrafi konuma ve dünyanın en büyük deniz gücüne sahiptir. Gezegenin her noktasına müdahale etme yeteneği vardır. Consumer Energy Alliance etkinliği sırasında ABD İçişleri Bakanı Ryan Zinke’nin Pittsburgh’ta açıkladığı şekilde ABD’nin Karadeniz ve Akdeniz’de Rusya’ya yönelik uygulayacağı bir deniz ablukası, Rusların yeni hipersonik Kh-47M2 Kinzhal ve 3M22 Zirkon füzeleri ABD deniz filolarını Cebelitarık Boğazı’ndan geçer geçmez etkisiz hale getirebileceği için hemen hemen imkansızdır.

Birleşik Krallık, olası bir Rus « saldırısı »na karşı koyabilmek için Norveç’in Kuzeyine 800 komando göndereceğini açıkladı.

NATO’nun Baltık ülkelerinde ve Polonya’da başka ek birlikler konuşlandırdığı bir ortamda, ABD deniz kuvvetleri, faaliyetlerine ara verdiği günden yedi yıl sonra, Kuzeyde, Baltık Denizi ve Arktik Okyanusu sorumluluk bölgesi olmak üzere, ikinci filosunu yeniden faal duruma getirdiğini duyurdu.

Baltık Denizindeki Kaliningrad ileri karakolu ve Nord Stream doğalgaz boru hattı, Rusya’nın, NATO’nun Doğu kanadındaki başlıca kırılgan noktalarıdır. NATO destekli ABD, ikinci filosuyla, Atlantik, Baltık Denizi ve Arktik Okyanusunda Rusya’ya yönelik bir deniz ablukası uygulayabilir mi? Uçak gemileri Arktik Okyanusunda fazla dolanamıyorlar, çünkü buz içerisinde sıkışıp hareketsiz kalabilirler. Diğer iki bölge için bu mümkündür, ancak burada da hiçbir başarı şansları yoktur.

Rusya, ablukaya katılacak deniz güçlerini, Skagerrak Boğazına (Kuzey Denizini Baltık Denizine bağlayan) girdikleri anda gemisavar hipersonik füzeleriyle vurabilir. Bunun dışında, hipersonik füzelerle donatılmış nükleer tahrikli Rus denizaltıları, İzlanda’nın Güneyinde Atlantik Okyanusunun Doğu kıyısına 1 000 km yaklaştığında bir ABD deniz filosunu kolaylıkla vurabilir. Ruslar aynı şekilde, Grönland’ın Güneyine ulaştığında ABD deniz filosuna uzun menzilli Tu-160 ve Tu-23M3 bombardıman uçaklarından hipersonik Kh-47M2 füzelerini fırlatabilir. Söz konusu uçakların uçuş güzergahı, radarlara yakalanmamak için Kuzey Kutbunun üzerinden geçecektir.

ABD deniz filosunun ayakta kalma şansı ne olacaktır? Hipersonik füzelerle saldırı gerçekleştirilmesi durumunda, çok yüksek seyir hızı ve hipersonik füzelerin hava savunma sistemlerinin algılama sahasına girmeleri için gerekli sürenin çok kısa olması nedeniyle Pentagon’un tepki verme süresi çok düşük olacaktır. Kinzhal füzesi 2 000 km menzil, 12 250 km/s hız ve azami 40 ila 50 000 metre seyir irtifa tavanına sahiptir. 1 000 km menzilli Zirkon füzesi, 9 800 km/s hıza ve 40 000 metre seyir irtifasına sahiptir.

İki tip hipersonik füzeyle hava savunma sistemini aşarak bir uçak gemisini vurma olasılığı % 88’dir. Bu da fırlatılan 100 hipersonik füzeden 88’inin hava savunmasını deleceği ve hedeflerini yok edeceği anlamına gelmektedir. ABD’nin durumunda, var olan 11 uçak gemisine 11 Rus hipersonik füzesi fırlatılırsa, sadece 1,3 füze hedefini vurmayacaktır. Bu da birinci Rus hipersonik füze salvosundan sonra Pentagon’un elinde, biri hasarlı sadece iki batırılmamış uçak gemisi kalacak demektir. ABD deniz filosu için büyük bir felaket olacaktır.

Çeviri
Osman Soysal