Lebanon Debate’e göre, Lübnan Başbakanının üvey kardeşi Baha Hariri, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı gizlice ziyaret etti [1].

Baha Hariri babasının ölümünden sonra onun yerine geçmedi ve yerini gerçekte bir Suudi prensin gayrimeşru çocuğu olan kardeşine verdi. Suriye’ye karşı yürütülen savaş boyunca Baha Suriye Arap Cumhuriyetini suçlamaktan kaçındı.

İşinsanı üvey kardeşini değil, ama Ürdün ve Körfez ülkelerinin çıkarlarını temsil etmekteydi. Lübnan Hükümeti dokuz aydan beri kurulamadı ve günlük işleri Saad Hariri günlük yönetmektedir.

Baha Hariri’nin, Paris Charles-de-Gaulle’den havalanan bir özel uçakla Şam’a geldiği bildiriliyor.

Görüşmenin iki saat sürdüğü ve ağırlıklı olarak Suriye’nin yeniden inşasının ele alındığı belirtiliyor. Refik Hariri ve Suriye Devlet Başkanının (daha sonra Hafız Esat, düzmeceyle Hariri’yi öldürtmekle suçlanacaktı) geçmişteki sıcak dostluğunu yeniden canlandıran iki devlet adamının görüşmesinin samimi bir ortamda gerçekleşti.

Baha Hariri’nin aynı şekilde vatandaşı da olduğu Suudi Arabistan’ın yeniden inşa için 100 milyon dolar yatırımda bulunması bekleniyor.

Devlet Başkanı Esad, Suriye’ye karşı düzenlenen komploya katılan kişi, şirket ve devletlerin ülkenin yeniden inşasına katılamayacaklarını hatırlattı ki bu da Lübnanlılara aracılık işlevi görmeleri için kapıyı açık bırakmaktadır.

Çeviri
Osman Soysal