İnigiliz haber ajansı Reuters’in haberine göre Amerika Birleşik Devletleri Kongresi gizlice "Suriyeli isyancıların" askeri açıdan desteklenmesine yönelik bir fon onayladı, hem de mali yılın sonuna (yani 30 Eylül 2014 tarihine) kadar [1].

Göründüğü kadarıyla kongrenin gizli bir oturumundan ziyade, normal bir oturumda gizli bir toplantı gerçekleşmiş.

Haber ajansı, bu yardımların uçaksavar donanımı içermediğini, sadece küçük silah ve anti-tank füzeleri barındırdığını aktarıyor.

Buna acil yanıt olarak Suriye Arap Cumhuriyeti Heyeti 28 Ocak tarihindeki Cenevre-2 Konferansına, Cenevre-1 konferansının nihai şeklinden birçok maddenin imzalanacağı talimatını sunarken [2], bilhassa terörizme yapılan yabancı askeri desteği (yani ABD’nin çifte oyununu) kınıyordu.

"Suriye Muhalefeti" heyeti hiç bir retorik argüman sunamadan, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin bu önerisini reddetti.

Devlet Başkanı Barack Obama, 2014 yılının birliğin durumu ile ilgili dün gece yapmış olduğu konuşmada Amerika’nın çelişkilerini en aza indirgemeye çalıştı. Konuşmasının El Kaide’ye karşı mücadeleye ayrılmış bölümünde: «Biz Suriye’de terör ağlarının programını reddeden muhalefeti destekleyeceğiz » [3]. Devlet Başkanı, "bu terörist ağlarını reddeden" Direnişin kim olduğunu belirtmediği gibi, kimin tarafından temsil edildiğini de ifade etmedi.

Reuters’in, Başkanlık danışmanlarından Bruce Riedel’e dayanarak verdiği güvenilir bilgiye göre, bu silahların savaşın kaderini değiştirmesi olası değil ama uzatması mümkün. Ona göre: "Suriye Savaşı tam bir çıkmaz sokak. İsyancılar, Esad’ı galibiyete uğratacak organizasyon ve silaha sahip olmadığı gibi, Suriye devleti de isyanı bastıracak sadık güçlerden yoksun". Ne var ki, dört aya yakın bir süredir ağırlıklı olarak yabancı savaşçılardan oluşan silahlı gruplar artarak geri çekiliyor.

Eski CIA görevlisi Bruce Riedel dört ABD Başkanının danışmanlığını yaptı. Kendisi şimdi Albright Group ve Brookings Enstitüsüne bağlı Saban Center’de çalışıyor. İsrail’in hava üstünlüğünün korunması için, ülkesinin hava savunma silahı göndermesini gerekli bulmuyor.

Reuters’in paylaşmış olduğu bu bilgiler, Kongre’deki gizli oturumlardan söz etmeye izin verilmediğinden ABD ana akım medyası tarafından ele alınmadı. Dün NATO üyesi ülkelerin medyasının büyük bir bölümü aynı sansürlemeye uymak suretiyle saygıda kusur etmemiş oldu.

Çeviri
Ayhan Aslan

[1Congress secretly approves U.S. weapons flow to ’moderate’ Syrian rebels”, Mark Hosenball, Reuters, 27 Ocak 2014.

[2« Communiqué final du Groupe d’action pour la Syrie », Voltaire Websitesi, 30 Haziran 2012.

[3Barack Obama’s 2014 State of the Union Address”, Barack Obama, Voltaire Websitesi, 29 Ocak 2014.