به قول رویترز آژانس مطبوعاتی بریتانیا، کانگرس ایالات متحده بطور محرمانه تامین مالی ارایه کمک نظامی به « مخالفین سوریه » را تا ختم سال مالی (یعنی تا 30 سپتامبر سال 2014) تصویب نمود [1].

به نظر نه میرسد که این یک جلسه پنهانی کانگرس بوده باشد، بل بیشتر یک دیدار سری در جریان اجلاس نوبتی بوده است.

آژانس مشخص میکند که این کمک در بر گیرنده سلاح های خفیف و همچنان موشک های ضد تانک میباشد، اما شامل سلاح دفاع هوایی نیست.

هیئت جمهوریت عربی سوریه با واکنش سریع در کنفرانس ژنیو 2، بتاریخ 28 جنوری، اعلامیه یی را به امضا رساند که شماری از نکات متن نهایی کنفرانس ژنیو 1 [2]، از جمله محکوم نمودن حمایت نظامی خارجی از تروریزم (یعنی بازی دوگانه ایالات متحده)، را از سر گرفت.

در این حال، هیئت « مخالفین سوریه » پیشنهاد جمهوریت عربی سوریه را بدون ارایه نکته تازه در خور اعلان، رد کردند.

رییس جمهور بارک اوباما که دیشب بیانیه سال 2014 خویش در مورد وضع اتحادیه را ایراد نمود، سعی ورزید تا تضاد های موجود ایالات متحده را کوچک جلوه دهد. او در یک بخشی از گفتار خویش در مورد القاعده اظهار نمود : « ما در سوریه از مخالفان که برنامه شبکه های تروریستی را رد میکنند، حمایت خواهیم کرد » [3]. رییس جمهور روشن نه ساخت که این کدام مخالفین اند « که برنامه شبکه های تروریستی » را رد میکنند، و توضیح نداد که کی از آنها نماینده گی میکند.

رویترز از قول بروس ریدل یک مشاور رییس جمهور، اطمینان میدهد که این سلاح ها توانایی تغییر سرنوشت جنگ را ندارند، اما باعث ادامه آن میگردند. به قول او : « جنگ سوریه یک بن بست است. مخالفین دارای سازمان و سلاحی نیستند تا بر اسد پیروز گردند، در حالیکه رژیم هم فاقد افراد صادقی است تا بتواند مخالفین را سرکوب نماید ». اما در ساحه، گروه های مسلح، که عمدتا از افراد خارجی تشکیل شده اند، از چار ماه به این سو مرتبا در عقب نشینی قرار دارند.

بروس ریدل، سابق افسر سی آی ای، مشاور چار رییس جمهور ایالات متحده بوده است. او در حال حاضر در شرکت های آلبرایت گروپ و سابان سنتر در انستیتوت بروکلین کار میکند. نامبرده توضیح این مسئله را بیهوده دانست که کشورش سلاح های دافع هوا را، به منظور حفظ برتری هوایی اسراییل، تحویل نخواهد داد.

معلومات رویترز از جانب رسانه های معتبر ایالات متحده، که اجازه افشای موجودیت دیدارهای پنهانی کانگرس را ندارند، پیگیری نگردید. دیروز، بخش عمده رسانه های دولت های عضو پیمان ناتو این سانسور را مراعات کردند.


[1] « کانگرس مخفیانه ارسال اسلحه ایالات متحده را جهت " معتدل ساختن " مخالفین سوریه را تصویب نمود »، نوشته مارک هازنبال، رویترز، 27 جنوری 2014.
http://www.reuters.com/article/2014/01/27/us-usa-syria-rebels-idUSBREA0Q1S320140127
[2] « اعلامیه نهایی گروه اقدام برای سوریه »، شبکه ولتر، 30 جون 2012.
http://www.voltairenet.org/article174865.html
[3] « فشرده بیانیه بارک اوباما در مورد وضع اتحادیه »، توسط بارک اوباما، شبکه ولتر، 29 جنوری 2014.
http://www.voltairenet.org/article181937.html

ترجمه توسط
فرهاد بارکزوی