NATO’nun Suriye’ye yönelik propagandasını örgütlemek için MI6 eliyle kurulan Innovative Communications & Strategies (InCoStrat) şirketi [1], White Helmets tarafından kurtarılan Ümran Dakneş (5 yaşında) adlı çocuğun, Halep’teki bir ambülansta çekilmiş video görüntüsü ve fotoğrafını yayınladı.

Bu belge bütün dünyada büyük ilgi gördü ve Atlantikçi bloğun gazetelerinin birçoğunda « baş haber » oldu. « Beşar Esat rejimi ve Rus müttefikleri » tarafından katledilen çocukların simgesi haline geldi.

InCoStrat’a göre –daha önce Ege denizini geçmeyi denerken bir Türk plajında ölen Aylan Kurdi adlı çocuğun fotoğrafını da yayınlayan-, çocuğun evi bombalanmış ve anne babası ölmüştü.

White Helmets, CİA (ABD), MI6 (Birleşik Krallık) ve IDB (Hollanda)’nin örtülü faaliyetlerini yürüttüğü bir « STK »’dır.

ABD’nin Associated Press haber ajansına göre, Ümran Dakneş’in fotoğrafı, ajansta görüşlerine geniş yer verilen ve Atlantikçi basın tarafından da aktarılan Mahmut Raslan tarafından çekildi.

Mahmut Raslan, Harekat Nur el-Din el-Zenki (kendilerine tanksavar BGM-71 TOW füzeleri veren CİA tarafından desteklenen) grubunun üyesi bir cihatçıdır. Bundan bir ay önce, yani 19 Temmuz 2016’da Mahmut Raslan, bizzat Abdullah Tayser el İsa (12 yaşında) adlı Filistinli bir çocuğun başını kesiyordu.

Hangi tarafta yer alacağını seçemeyecek durumda olan çocuklar, doğal olarak savaşların her zaman kurbanı olmuşlardır. Fotoğraflarını bağlamları dışında kullanmak, gerçekleri çarpıtmaya yönelik bir propaganda eylemi anlamına gelmektedir [2].

[1Birleşik Krallık cihatçıları nasıl sahneye koyuyor”, Voltaire İletişim Ağı , 15 Mayıs 2016.

[2Modern askeri propaganda yöntemleri”, yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 16 Mayıs 2016.