ولترشبکه

شعله کشیدن خشم افکار در آنکارا و واشنگتن

+

شدت گرفتن لحن تند سخنان میان ترکیه و ایالات متحده ، پس از سوء قصد نافرجام علیه پرزیدنت رجب طیب اردوغان که سبب کودتای ماه ژوئیه سال ۲۰۱۶ گردید .

کشور ترکیه ، آندرو برونسون، کشیش کلیسای اوانژلیک ایالات متحده را که ۲۳ سال است در این کشور اقامت دارد ، دستگیر کرد . این کشیش متهم شده که با گروه پ ک ک ( کرد ) و ف ا ت او ( فتح الله گلن ) رابطه دارد . در واقعیت امر ، پرزیدنت اردوغان چندین بار به ایالات متحده پیشنهاد معامله ای پایاپای نمود : یک کشیش در برابر یک کشیش دیگر . که به مفهوم آزادی اولی و استرداد گلن می باشد .

در تاریخ ۱۶ ماه آوریل ، پرزیدنت اردوغان در کنگره ی روئسای کارگزاران این کشور، اعلام نمود ترکیه قصد دارد در معاملات بین المللی خود به جای دلار از طلا استفاده کند ، هر چند تا کنون از سوی واشنگتن این اقدام مورد ارزیابی قرار نگرفته است .

همچنین ، خرید سیستم دفاع ضد موشکی اس -۴۰۰ از روسیه ، رابطه این کشور را با ناتو بحرانی کرده .

در ۱۸ ماه آوریل ، آ . وس میتشل ، که مشاور وزارت امور خارجه در بخش اورآسیا می باشد به کمیسیون این وزارت خانه اعلام نمود که این اقدام می تواند موجب تحریماتی از سوی خزانه داری ایالات متحده برای ترکیه شود . همچنین از عواقب این تحریمات در ساخت اف-۳۵ سخن گفت که برخی از قطعات آن از ترکیه تهیه می شوند .

در ۱۹ ماه آوریل ، دانا وایت ، سخن گوی واشنگتن اعلام کرد که اس -۴۰۰ با سیستم های موجود ناتو تناقض دارد . از این روی کشور ترکیه نمی تواند از آنها استفاده ی بهینه داشته باشد ، مگر آنکه از پیمان ناتو خارج شود .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.