پس از ۴۴ روز جنگ ، ارمنستان مجبور به امضاء قرار داد صلح شد و از دست دادن بخشی از سرزمین های خود را پذیرفت . با این وجود ، همانطور که پیش ازاین به صورت یک پرسش به اطلاع رسانده بودیم ، طرح اولیه ی ایالات متحده عقب راندن ترکیه از صحنه ی سیاسی بود ، آنهم به اتهام قتل عام ارامنه ، تا به این طریق بتواند اردوغان را سرنگون سازد و به منطقه وارد شود و حامی صلح باشد [1]

اما این طرح عملی نشد . چرا که توطئه ی انگلستان پشت پرده عمل می کرد . لندن با سوء استفاده از بحران کارزار انتخاباتی در آمریکا توانست این کشور را دور بزند. همچنین با در نظر گرفتن وضعیت منطقه ی قره باغ، تصمیم گرفت روسیه را از این مناقشه دور سازد و به مانند قرن نوزدهم بازی بزرگ خود را عملی کند [2] . در قرن نوزدهم لندن متحد امپراطوری عثمانی به حساب می آمد ، هر دو کشور در برابر روسیه ی تزاری قرار داشتند . زمانی که مسکو متوجه این موضوع شد ، بلافاصله آتش بس اعلام کرد تا از قتل عام جلوگیری شود .

یک- بازی بزرگ

در قرن نوزدهم ، امپراطوری بریتانیا و روسیه دو رقیب سرسخت در کنترل قفقاز و تمام آسیای میانه به حساب می آمدند . این دوران در تاریخ انگلستان با نام ٬٬ بازی بزرگ ٬٬ ، شهرت دارد ، که به صورت بازی سایه ها عمل کرده است .
روسیه زمانی که توانست قره باغ را تصاحب کند پیروز شد . و به صورت بازی دومینو ، تمام قفقاز را در اختیار گرفت .

با توجه به این پیشینه ی تاریخی ، لندن خواهان بدست گرفتن منطقه ی قره باغ می باشد تا بتواند از تاثیر مسکو در قفقاز و سپس تمام آسیای میانه بکاهد .

بوریس جانسون ، خواهان ادامه ی سیاست ویستون چرچیل می باشد که خود بیوگرافی او را نوشته است . هم اکنون نیز به طور علنی طرح پر هزینه ی نظامی خود را اعلام کرده است [3]

برای پی ریزی ٬٬ بازی بزرگ ٬٬ ، در تاریخ ۲۹ ماه ژوئیه ۲۰۲۰ ، او ریچارد مور را به ریاست دفتر
Foreign office
رساند که پیش از آن رئیس ام آی ۶ بوده است . او در گذشته سفیرملکه ی انگلستان در آنکارا بوده و زبان ترکی را بسیار روان صحبت می کند و با پرزیدنت رجب طیب اردوغان نیز دوستی نزدیکی دارد . او از تاریخ اول ماه اکتبر ، چهار روز بعد از حمله ی آذربایجان به قره باغ ، سمت خود را تحویل گرفت .

دو- نقش مهم ریچارد مور

ریچارد مور دوست شخصی پرنس چارلز می باشد ، که خود رئیس مرکز اکسفورد در ارتباط با مطالعات اسلامی است . این مرکز اتاق فکری اخوان مسلمین را از بیست و پنج سال پیش به وجود آورده است . عبدالله گول رئیس جمهور سابق ترکیه نیز از گرداندگان این مرکز می باشد .

ریچارد مور از زمانی که سفیر لندن در آنکار بوده (۲۰۱۴-۱۷) ، پرزیدنت اردوغان را برای سرپرستی اخوان مسلمین همراهی کرده است .

او همچنین در جنگ سوریه در سال ۲۰۱۴ ، باعث شد تا بریتانیا ارتش خود را از این منطقه بیرون بکشد . چرا که لندن حاضر نبوده در منطقه ی جنگی که در آن بلند پروازی های استعماری وجود نداشته باشد شرکت کند ، به خصوص که این جنگ به استراتژی ( رامسفلد سبروسکی ) ایالات متحده منتهی می شده است .

ریچارد مور چندی پیش به مصر و تونس سفر کرد . در روز ۹ ماه نوامبر ( روزی که روسیه آتش بس را در قره باغ نهایی کرد ) در قاهره حضور داشت تا با رئیس جمهور السیسی ملاقات کند و سپس در تاریخ ۱۱ ماه نوامبر به آنکار سفر کند . او به طور رسمی ملاقاتی با رئیس جمهور ترکیه نداشت و تنها با سخن گوی کاخ سفید این کشور دیداری کرد.

سه: در برابر دولت ها ، سوروس به حساب نمی آید

در جنگ آذربایجان و ترکیه در قره باغ ، واشنگتن تصور می کرد بتواند متکی به آرمن سرکیسیان نخست وزیر باشد ، و نیکول پاشیناین که عامل جورج سوروس بوده است را طعمه ی خود قرار دهد . [4]

جورج سوروس ،دلال آمریکایی است که سیاست خود را با همکاری سازمان سیا اجرا می کند [5] . اما ، در کمال تاسف ، بریتانیا همین رابطه را با سوروس ندشت . ثروت سوروس ناشی از عملیات وسیعی علیه ( لیور استرلینگ ) بوده است آنهم در ( چهارشنبه ی سیاه در تاریخ ۱۶ ماه سپتامبر ۱۹۹۲) ، به این جهت او را عامل شکست بانک انگلستان نامیدند.

Perfide Albionچهار: بازی دوگانه ی

لندن در ابتدای بازی ، صحنه را برای واشنگتن باز گذاشت . ایالات متحده، ترکیه و آذربایجان را برای حمله به دولت آرتساخ ( قره باغ ) تشویق کرد .

دستگاه ام آی ۶ با همکار ترک خود ، عناصر جهادی را راهی آذربایجان نمود (۶) ، هدف کشتن ارامنه نبود بلکه هدف کشتن روسها بود . اما در آن زمان هیچ روسی در قره باغ حضور نداشت .

هم زمان سوروس وارد عمل شد و مزدوران کرد را برای حمایت از ارامنه به منطقه فرستاد [6]

لندن وانمود کرد بازی ایالات متحده را حمایت می کند و حامی باکو و آنکارا شد . در روزهای نخست جنگ ، سه ابر قدرت گروه مینسک ( که پس از فروپاشی شوروی مامور رسیدگی به بحران قره باغ بودند ) ،کوشیدند تا به جنگ پایان دهند و طرفین را به میز مذاکره بکشانند . [7] اما سه ابر قدرت متوجه شدند که آذربایجان حاضر به مذاکره نیست ، از این رو برای شورای امنیت طرحی را فرستادند . برای واشنگتن این موضوع به صورت بازگشت از اصل متهم ساختن یک دولت با دو حکومت بوده است .

در روزهای اول جنک ارامنه با امکاناتی که در دست داشتند به جنگ ادامه دادند . رئیس دولت ارمنستان آرمن سرکیسیان ، طرح ستاد ارشد ارتش این کشور را تغییر داد و افراد داوطلب فاقد تجربه ی نظامی را به جبهه فرستاد [8] سرکیسیان دارای ملیت بریتانیایی و ارمنی می باشد . همین موضوع باعث کشتار نظامیان ارمنستان گردید .

ناگهان ، انگلستان ، وتوی خود را در برابر طرح احتمالی اعلام کرد . ایالات متحده به طور علنی آذربایجان را در تاریخ ۲۵ اکتبر متهم به عدم همکاری نمود .

دو هفته بعد ، روسیه متوجه شد که واشنگتن ، از آنجاییکه در کارزار انتخاباتی خود گیر افتاده ، دیگر در این پرونده نقشی نمی تواند داشته باشد .

پنجم – روسیه پایان بازی را اعلام کرد ، پیش از آنکه خیلی دیر باشد

در تاریخ ششم ماه اکتبر ، روسیه مطمئن می شود که دسیسه ی انگلستان در توطئه ی ایالات متحده نقش دارد . و متوجه می شود که لندن ٬٬ بازی بزرگ ٬٬ خود را پیش گرفته و می خواهد نقش روسیه را در قره باغ کم رنگ کند .

رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پویتن در تاریخ هفتم ماه اکتبر به هم تای ترک خود تلفن می کند . او طرح آتش بسی را اعلام می کند که مورد پسند ارمنستان نمی باشد . اردوغان از آنجاییکه می داند پس از تثبیت وضعیت ایالات متحده دوام نخواهد آورد ،حاضر می شود به طرح قتل عام ارامنه خاتمه دهد . ولادیمیر پوتین هم تای آذری خود و رئیس جمهور ارمنستان را به کرملین دعوت می کند . ودر تاریخ دهم ماه اکتبر موفق می شود هر آنچه باقی مانده از قره باغ را نجات دهد و امضای آتش بس را می خواهد [9]. روسیه اولویت خود را با حضور نظامی خود در این منطقه حفظ خواهد کرد ، هم زمان به خون ریزی پایان خواهد داد . دولت روسیه رو به ملت خود اعلام می کند که برای حفظ منافع روسیه به دفاع از ارمنستان اقدام کرده است .

ملت ارمنستان خیلی دیر متوجه می شود که با دور کردن روسیه و فرا خواندن ایالات متحده به وسیله ی نیکول پاشینیان ، بر اسب لنگ شرط بندی کرده اند . هم اکنون آنها آگاه شدند که اکیپ گذشته بهتر از کشورشان دفاع می کرده ، در حالی که کارگذاران جورج سوروس مخالف تفکر دولت و ملت می باشند و خواستار استقلال ارمنستان نیستند .

در ارمنستان اعتصابات و از کار بر کنار شدن ها ادامه دارد : این افراد عبارتند از رئیس ستاد بزرگ ارتش ، وزیر امور خارجه ، وزیر دفاع ، اما هنوز نخست وزیر چنین اقدامی نکرده است . رئیس جمهور آذربایجان بسیار شاد است . او شورای اتحادیه ی اروپا و پارلمان آن را تمسخر کرده و پیروزی خود را بر سرزمین های اشغالی خود اعلام می کند
 [10]
بریتانیا نیز ( بریتیش پترولیوم ) را در وضعیت مناسبی قرار داده تا از چاه های نفتی و معادن طلای آذربایجان بهره برداری نماید .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1“آرتساخ ( قره باغ ) گورستان اردوغان خواهد بود ؟”
www.voltairenet.org/article211224.html
“قره باغ‌: سازمان ناتو هم از ترکیه حمایت می کند هم در پی حذف رئیس جمهور این کشور رجب طیب اردوغان می باشد ”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 16 اكتبر 2020, www.voltairenet.org/article211223.html

[2The Great Game. On Secret Service in High Asia, by Peter Hopkirk, John Murray (1990).

[3Boris Johnson Statement to the House on the Integrated Review”, by Boris Johnson, Voltaire Network, 19 November 2020.

[5« George Soros, spéculateur et philanthrope », Réseau Voltaire, 15 janvier 2004.

[64 000 jihadists in Nagorno-Karabakh”, Voltaire Network, 29 September 2020.

[7“به گفته ی اردوغان ، جرج سوروس ۲۰۰۰ تن از مزدوران کرد را به ارمنستان فرستاده است”, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 6 نوامبر 2020, www.voltairenet.org/article211563.html

[8Conférence de presse du chef d’état-major sortant, le général Movses Hakobyan, Erevan, 19 novembre 2020.

[10Ilham Aliyev’s Victory Speech”, Voltaire Network, 20 November 2020.