Foreign Policy’ye göre [1] İsrail, 2013 yılından beri Suriye’ye karşı yürütülen savaş süresince ayda 75 dolar olmak üzere binlerce savaşçıya ödemede bulundu. Yahudi devleti aynı şekilde Ağustos 2014’ten itibaren sınır hattı boyunca oluşturulan üç geçiş noktası üzerinden silah da tedarik etti. Bu askeri yardıma insani yardım da eklendi. Öte yandan İsrail, İran birliklerinin sınır hattından 50 mil (80 km) geri çekilmesini içeren mutabakat sonrasında Temmuz 2018’de verdiği desteği sonlandırdı.

Bu bilgiler sürekli olarak söylediklerimizi teyit ediyor. Ama gerçeği tam olarak yansıtmıyorlar.

 Suriye’ye karşı cihatçılara verilen destek olayların başlamasından önce başladı. Böylece 18 Mart 2011’de Deraa’da (el Omari Cami) gerçekleştirilen ilk askeri operasyon İsrailli subayların gözetiminde gerçekleştirildi. Operasyon İsrail’in işgali altındaki Golan’ı gözetlemekle görevli İstihbarat Merkezinin ele geçirilmesiyle sonuçlandı.

 İsrail Ağustos 2014’te, Suriye’ye ağır silahları daha kolay nakledebilmek için FNUOD’a emanet edilen sınır bölgesinin EL Kaide tarafından ele geçirilmesini örgütledi. Temmuz 2016’da ABD ve Rusya, İsrail’i El Kaide’ye verdiği desteği kesmeye zorlamak ve FNUOD’a bağlı mavi kasklıların bölgeye yeniden yerleşmesi için Güvenlik Konseyi’ne ortak bir karar tasarısı sunulması konusunda mutabık kalmışlardı [2]. Pentagon son anda bu karar tasarısına karşı çıktı.

 İnsani yardım El Kaide savaşçılarının Başbakanın subaylarını kutlarken görüntü verdiği Ziv Medical Center’de tedavi görmelerini de içeriyordu (fotoğraf).

 İran birliklerinin geri çekilmesine ilişkin Rus-İsrail mutabakatı, Rus Savunma Bakanlığı buna karşı çıktı için hiçbir zaman gerçekleşmedi.

İsrail’in üstlendiği rol daha önce benzer deyimlerle Wall Street Journal’de de yer almıştı [3]. Ekonomi gazetesi İsrail’in 1982 yılında Lübnan’ı işgal etmeden az önce Lübnan sınırında gerçekleştirdiği « İyi sınır » harekatıyla bir karşılaştırma yapıyordu. Foreign Policy’nin buna göndermede bulunmaması, Suriye’deki cihatçılara verilen desteği İran karşıtı söylemle açıklamasından dolayıdır.

Çeviri
Osman Soysal

[1In Secret Program, Israel Armed and Funded Rebel Groups in Southern Syria”, Elizabeth Tsurkov, Foreign Policy, September 6, 2018.

[2Güvenlik Konseyi, İsrail’e El Kaide ile ilişkilerini kesme talimatı vermeye hazırlanıyor”, yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 3 Temmuz 2016.

[3Israel Gives Secret Aid to Syrian Rebels”, Rory Jones & Noam Raydan & Suha Ma’ayeh, The Wall Street Journal, June 19, 2017.