Gilead Science şirketi, uluslararası kuralları ihlal ederek ve hastalarından onay almadan Hepatit C’ye karşı geliştirdiği ilacı Sovaldi’nin (Sofosbuvir) testlerini bilinçli olarak sürdürdü.

Aralık 2015’te, ABD’li firmanın Gürcistan’daki laboratuarı tarafından yürütülen deneyler sırasında 24 hasta yaşamını yitirdi. Öte yandan, Gilead Sciences daha önce yaşanan ölümler hakkında bilgilendirmeden testlerini sürdürme kararı aldı ve bunun sonucunda 49 kişi daha öldü. Bu gerçeği Gürcistan eski Sosyal Güvenlik Bakanı İgor Guiorgadze belgelerle destekleyerek ortaya koydu.

Sovaldi’nin aynı hapı Hindistan’da 4,89 ABD Dolarına satılırken, ABD’de 1 000 ABD Dolarına satılmaktadır. 12 hafta süren tedavinin toplam bedeli Hindistan’da 705 Euro ve Avrupa Birliği’nde 28 700 Euro iken, ABD’de 84 000 ABD Dolarıdır.

Eski ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ilaç şirketinin genel müdürlüğünü üstlenmiştir ve halen şirketin önemli ortaklarından biridir.

Donald Rumsfeld 1997’de çiçek hastalığına karşı geliştirilen Cidofovir adlı ilacı onaylattırmayı, ardından da molekülünü Pentagon’un bio-terörizm alanındaki araştırmalarına dahil etmeyi başarmış ve karşılığında oldukça yüksek telif hakları tahsil etmişti. 1998’de Başkan Bill Clinton’u, rakip El-Şifa ilaç fabrikasını (Gilead Sciences’ın ilacını kopyalayarak üreten AİDS ilacı üreticisi) El Kaide adına kimyasal silah ürettiği gerekçesiyle bombalamaya ikna etmişti. Gilead Sciences, Donald Trump 2001’de Savunma Bakanı olduğunda, anthrax saldırıları sırasında Pentagon’a çiçek hastalığına karşı ilaçlar satmıştı.

Rus Radyolojik, Kimyasal ve Biyolojik Koruma Güçleri Komutanı İgor Kirillov, Sovaldi testlerinin aslında Pentagon adına gerçekleştirilen yasadışı silah testleri olduğu suçlamasında bulunmaktadır.

Rus senatör İgor Morozov’a göre: « Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (İngilizce kısaltmasıyla OPCW), ABD’yi biyolojik silahların geliştirilmesi ve insanlar üzerinde yapılan deneyler hakkında kamuoyunu bilgilendirmeye zorlamalıdır. Eğer bu sorun örgüt içerisinde çözümlenemez ise konu derhal Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne götürülmelidir ».

Çeviri
Osman Soysal