Sovaldi - (Sofosbuvir)سازمان جیلاد ساینس ، به طور مصمم آزمایشات
داروی ضد هپاتیت س خود را با زیر پا نهادن اصول بین المللی و بر خلاف خواسته ی بیماران ، از سرگرفته است .

بیست و چهار بیمار در ماه دسامبر ۲۰۱۵ ، در اثر تست های لابراتوار شاخه ی گرجی کارخانه ی ایالات متحده ، فوت کردند . با این حال ، جیلاد ساینس تصمیم دارد آزمایشات خود را بدون مطلع ساختن اشخاص مورد آزمایش قرار دهد ، بی آنکه آنها از مرگ اشخاص مورد آزمایش سابق مطلع باشند ، به تازگی ۴۹ نفر فوت کرده اند . وزیر سابق امنیت ملی گرجستان ، ایگور گیورگادزه ، با تکیه بر اسناد و مدارک ، این موضوع را فاش نمود .

داروی سووآلدی ، به مبلغ ۴/۸۹ دلار آمریکایی در هند به فروش رفته ، در حالی که در ایالات متحده قیمت آن ۱۰۰۰ دلار می باشد. دوزاده هفته دوران معالجه ، حدود ۷۰۵ یورو در هند ، و ۲۸۷۰۰ یورو در اتحادیه ی اروپا و ۸۴۰۰۰ دلار در ایالات متحده ، برآورد شده است .

وزیر سابق دفاع ایالات متحده ، دونالد رامسفلد ، مدیر عامل این کارخانه ی دارویی و از سهام داران عمده ی آن می باشد .

در ۱۹۹۷ ، دونالد رامسفلد توانسته بود دارویی ضد آبله را مورد تایید قرار دهد ، و سپس مولکول آن را در تحقیقات پنتاگون در رابطه با تروریزم بیولوژیک وارد نماید ، و اینگونه حق امتیاز نجومی دریافت کند . در ۱۹۹۸ ، او توانسته بود بیل کلینتون را برای بمباران کارخانه ی داروسازی رقیب با نام ال-شیفا ترغیب نماید ، با این بهانه که کارخانه ی مذبور در حال تولید بمب شیمیایی برای القاعده می باشد . ( این کارخانه داروی ضد ایدز تولید می کند ، که نسخه برداری از داروی مشابه جیلاد ساینس می باشد )
در ۲۰۰۱ ، دونالد رامسفلد زمانی که به مقام وزارت دفاع دست یافت ، جیلاد ساینس ، در حملات آنتراکس ، داروهای ضد آبله به پنتاگون عرضه کرد.

ایگور کریلوف ، فرمانده ی نیروهای روسی محافظت رادیولوژیک ، مواد شیمیایی و بیولوژیک ،
از اینکه ازمایشات داروی سووآلدی در واقع تحقیقات غیر قانونی نظامی پنتاگون می باشد ، مظنون است .

OIACبرای سناتور روسی ایگور موروزو ٬٬: سازمان منع سلاح های شیمیایی
باید ایالات متحده را وادار نماید تا به طور علنی داده های تولید سلاح های بیولوژیک
و تست هایی که روی انسان های زنده انجام می شود را ارائه دهد . چنانچه این موضوع نتواند دراین سازمان حل شود ، باید بلافاصله پرونده ی آن را به شورای امنیت سازمان ملل تقدیم کرد . ٬٬

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian