Voltaire İletişim Ağı

İsrail FİNUL’a Hizbullah’ın tünellerinin varlığıyla ilgili kanıt sunamıyor

+

İsrail Savunma Güçleri, Kuzey Bölgesi Komutanı General Yoël Strick’in komutası ve Genelkurmay Başkanı Gadi Eizenkot’un gözetiminde yürüttüğü Kuzey Kalkanı harekatının üçüncü günündedir.

Tsahal, İsrail topraklarına giren Hizbullah’a ait iki yeraltı tünelini belirlediğini açıkladı. İsrail’in BM daimi temsilcisi Büyükelçi Danny Danon, Hizbullah’ın 1701 sayılı kararı ihlal ettiğini belirterek, kınanması çağrısında bulundu. Büyükelçiye göre, bu tünellerin yapımını İran finanse etti.

Lübnan’da konuşlu Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü (UNİFİL), İsrail ve Lübnanlı askeri temsilcilerin katıldığı bir toplantı düzenledi. İsrail tünelleri temsil eden video görüntüler sunmakla birlikte, ne bunların tam olarak nerede olduklarına, ne de İran tarafından finanse edildiklerine ve dolayısıyla 1701 sayılı kararın ihlal edildiğine ilişkin hiçbir kanıt sunamadı. Lübnan bu tünellerin varlığını kabul etmedi ve İsrail’in on iki yıldan beri Lübnan’ın hava sahasını ve karasularını ayda yaklaşık olarak 150 kez ihlal ettiği gerçeğini hatırlattı.

Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Bassil, İsrail’in BM kararını durmaksızın ihlal etmesine ve devamlı olarak yönelttiği iftira dolu suçlamalara ilişkin BM’ye şikayette bulunmaya hazırlandığını açıkladı.

JPEG - 35.3 kb

En üst düzey İsrail yetkilileri en pişkin yalanlara aşinadır. Eylül 2018’de Başbakan Binyamin Netanyahu Birleşmiş Milletler kürsüsünden Hizbullah’ı Beyrut’un merkezinde halkı sivil kalkan olarak kullanarak silah fabrikaları inşa etmekle suçlamıştı. Bunun üzerine bakan Cibran Bassil Lübnan’da görev yapan büyükelçileri İsrail’in yalanlarını bizzat sözü edilen yere gelerek incelemeye davet etmişti. Bir başka örnek: 20 Eylül’de İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı General Amikam Norkin, radar ve uydu kayıtlarıyla tamamen çelişen görüşleri savunarak bir Rus uçağının düşürülmesini meşrulaştırmak üzere Moskova’ya gitmişti.

İsrail’de basın bu propaganda operasyonunun Başbakan tarafından, istifa eden Savunma Bakanı Avigdor Lieberman’ı hedef almak ya da 4000 dosyasında polisin hakkında dava açılması talebinde kamuoyunun dikkatini dağıtmak üzere planlandığından söz ediyor.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.

Kuru gürültü
Kuru gürültü
yazan Valentin Vasilescu, Voltaire İletişim Ağı
 
Avrupa Birliği kurumlarındaki « Amerikan Partisi »
Avrupa Birliği kurumlarındaki « Amerikan Partisi »
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
Cezayir seçimlerinin ertelenmesi ve Brahimi bombası
Cezayir seçimlerinin ertelenmesi ve Brahimi bombası
yazan Khalida Bouredji, Voltaire İletişim Ağı
 
ABD « koruması »nın bedeli zirve yapıyor
ABD « koruması »nın bedeli zirve yapıyor
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
 UCM'nin Güvenlik Konseyi kararını ihlal ederek Beşar Esad'ı suçlaması bekleniyor
Uluslararası Ceza Adaleti hilesi
UCM’nin Güvenlik Konseyi kararını ihlal ederek Beşar Esad’ı suçlaması bekleniyor
yazan Thierry Meyssan, Voltaire İletişim Ağı