S-70 Okhotnik (Rusça: « iz süren »)

Uluslararası medyalar geçtiğimiz günlerde, Rusların, Northrop Grumman tarafından test edilen X-47B deneme insansız hava aracı ile aynı özelliklere sahip olan, Sukhoï ve MiG ortak üretimi S-70 Okhotnik « hayalet » insansız hava aracına methiyeler düzdü.

20 ton ağırlığındaki bu insansız hava aracı, 1 000 km/saat azami hıza, 3 000 km uçuş menziline sahiptir ve reaktif motor itmelidir. Azami uçuş süresi 7 saattir.

Öte yandan en önemli ayrıntı, Rusya’nın bu aracı kullanmayı düşündüğü konseptte gizlidir. Pilotsuz S-70 uçağı, Rusların bu işe özel, kesintisiz 24 saat uçuş yeteneğine ve MQ-1/MQ-9 Reaper’in eşdeğeri olan bir insansız hava aracına (Orion) sahip olduğu keşif görevlerinde kullanılmayacaktır.

Bir başka ilgi çeken unsur da, Rusya’nın 2020 yılında, tam da Okhotnik’in uçuş testlerinin sonuçlandığı tarihte, Su-57’nin üretimine başlayacak olmasıdır. İki uçağın da seri üretimine aynı anda başlanacaktır.

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı kaynakları, S-70 ve Su-57’nin, Rus kara birliklerinin ana stratejik savunma doğrultusunda ilk saldırı dalgası sırasında kullanılacağına dikkat çekmektedirler. Yaklaşık 20 ila 30 insansız hava aracı ve 2 ila 4 Su-57 uçağı, düşmanın hava savunmasında güvenli bir geçiş koridoru yaratarak sınırlı bir alanda hava üstünlüğü sağlayacaktır. Görevleri düşmanın kara ve gemi radar şebekesini, hava savunma füze bataryalarını ve havaalanı pistlerini vurmak olacaktır.

Okhotnik, 2 ton silah taşıyabileceği iki adet aerodinamik biçimli bölmeye sahiptir. S-70, mühimmatları fırlatmak için bölme kapaklarını açtığı sırada, 5 ila 10 saniyede radar üzerinde görünmez olmaktadır. Bu nedenle, önleme konfigürasyonuna sahip bir Su-57, S-70 grubuna eşlik etmekte ve S-70 insansız hava araçlarının görevleri sırasında bir hava hizmet alanını korumaktadır.

Okhotnik tarafından kullanılan « hayalet » radar için kullanılan çok sayıda donanım ve çözüm, Su-57’den alınmıştır. Aslında Su-57, S-70’e uyarlanan silahlar için deneme tahtası olarak kullanılmıştır.

Hava savunma radar ve füzelerinin ortadan kaldırılması için Okhotnik insansız hava aracı, Su-57’den 260 km menzilli Lh-57UShK süpersonik füzelerini miras almıştır. Okhotnik, deniz hedeflerine karşı 260 km mesafeye kadar, 4 adet X-35UE fırlatabilmektedir. Okhotnik aynı zamanda, Mach 4 hıza ve 245 menzile sahip 4 adet mini-X-74M2 seyir füzesi de kullanabilir. İnsansız hava aracı, havaalanı pistlerini kullanım dışı bırakmak üzere 8 adet BetAB-150C bombasıyla donatılmıştır. Sığınaklar ya da diğer hedeflere yönelik 8 adet KAB-250 « akıllı » bombayla da donatılabilir.

Çeviri
Osman Soysal