Voltaire İletişim Ağı

David Malpass Dünya Bankası başkanı seçildi

+

ABD’li David Malpass, beş yıllığına Dünya Bankası’nın yeni başkanı seçildi. Reagan ve baba Bush yönetimlerinin eski ekonomik danışmanı Malpass’ın, kredileri gerçekten sıkıntı içerisinde olan devletlerin kalkınmasına yönelik olarak yeniden yapılandırması bekleniyor. Bir zamanlar « gelişmekte olan » olarak sınıflandırılan çok sayıda ülke, ekonomilerinin müreffeh hale gelmesine rağmen, hala bankanın avantajlarından yararlanmayı sürdürmektedir.

Dünya Bankası, geleneksel olarak bir ABD’li tarafından yönetilen bir Birleşmiş Milletler organıdır. Böylece Vietnam’a karşı savaşın mimarı Robert McNamara (Nisan 1968 - Haziran 1981), ya da Avrupa Birliği’nin kalkınmasının engellenmesinin teorisyeni Paul Wolfowitz (1 Haziran 2005 – 30 Haziran 2007) kuruma başkanlık yapmıştır.

David Malpass, ABD’li Jim Yong Kim ve özel sektöre geçmek için görevinden istifa eden, geçici halefi Bulgar Kristalina Gueorguieva’nın (eski Avrupa Bütçe Komiseri, ardından da Dünya Bankası Başkanı) yerine geçmektedir.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.