Voltaire İletişim Ağı

Almanya nükleer bombardıman uçakları almak istiyor

+

Alman Ordusu, ABD’nin yeni B61-12 hidrojen bombalarını taşıyabilecek nükleer bombardıman uçaklarına sahip olma imkanlarını araştırıyor.

Bu bombaların, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşmasını ihlaliyle Pentagon tarafından Büchel (Eifel)’de depolanması bekleniyor.

Bugün itibariyle Almanya çok amaçlı, yani bu bombaları taşıyabilecek Tornado uçaklarına sahiptir, ama bunların değiştirilmeleri gerekmektedir. Yerlerine ya Avrupalı Eurofighter, ya da ABD’li F/A-18 Surper Hornet’ler olması bekleniyor.

Bu uçakların, bu bombaların kilitlerini çözme, arzu edilen patlama gücünü ayarlama ve patlama yüksekliğini ayarlama imkanı veren bir sistem olan AMAC (Aircraft Monitoring and Control) ile donatılmış olması gerekiyor.

Bizzat bu bombaları üretmemesine karşın kendini bunları kullanabilen bir nükleer güç gibi gören Almanya, Fransa ile birlikte Güvenlik Konseyinin daimi üyesi olmak niyetinde. İki ülke, NATO koruması altında Avrupa Birliği’ni temsil edecekler.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.