Ukraynalı yetkililer donanmalarının ve NATO’ya ait bir gemi grubunun Rusya’nın onayı olmaksızın Kerç Boğazını geçmeye hazırlandığını açıkladı. Ukraynalılar bu kurnazlıkla Rusları aldatacaklarını düşünüyorlar.

Aynı zamanda, NATO’nun « Deniz Kalkanı 2019 » olarak adlandırdığı büyük deniz tatbikatı Karadeniz’de gerçekleştirildi. NATO üyesi devletler, denizaltılara, gemilere ve hava araçlarına karşı bölgeye uyarlanmış savaş prosedürlerini uygulama imkanı buldu. Tatbikatın senaryosunda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) bir kararı kapsamında oluşan krize yanıt olarak gerçekleştirilen bir harekat canlandırılmaktadır.

Tatbikata Romanya’ya ait on dört savaş gemisi, Mig 21 ve F-16 avcı uçakları, Hollanda’nın Evertsen destroyeri, Kanada’nın Toronto firkateyni, İspanya’nın Santa Maria firkateyni, Türkiye’nin Gelibolu firkateyni ve Fransa’nın Var destek gemisi katıldı.

8 Nisan’dan beri, Rusya’nın 4ncü Hava ve Hava Savunma Ordusu ve Rusya’nın Karadeniz filosu, daha önce oluşturulan deneti planı kapsamında işbirliği faaliyetleri yürüttüler. 20 adet Su-34 ve Su-24 taktik bombardıman uçağı, Su-25SM taarruz uçakları ve Su-30 uçakları, Rus sınırını aşan gemilere yönelik hava savunma gediği açma ve taarruzu canlandırdılar. Senaryo gereğince, bir destroyer ve bir firkateyn olmak üzere düşmanın iki savaş gemisi imha edildi. Gemilerin özellikleri, « Deniz Kalkanı 2019 »’a katılan NATO deniz grubunun oluşumuyla aynı.

Rus savaş gemileri, Kırım Yarımadasının kıyı altyapısını savunmak ve düşmanın deniz gruplarını önlemek üzere görevler gerçekleştirdiler.

Yine savaş yeteneklerinin gözden geçirilmesi kapsamında, Kırım Belbek’teki 38nci Hava Alayı’na bağlı dört adet Su-27SM, Karadeniz’den hava sahasına giren iki adet Tu-160 stratejik bombardıman uçağına eşlik ettiler. Tu-160 uçakları, Engels Hava Üssünde bulunan 22nci Hava Tümenine bağlıdır. Su-27SM uçakları, çok farklı taarruz yönlerinden hava hedeflerini önleme talimi yaptılar. Bugüne kadar bu talimlerde, uzun menzile sahip Tu-22M3 bombardıman uçakları da yer aldı.

« Deniz Kalkanı 2019 » tatbikatı sırasında Rus silahlı kuvvetlerinin hazırlık düzeyinin denetlenmesi, Rus güçlerine gerçek muharebeye yakın koşullarda tatbikat görevleri yürütme imkanı sundu. Rus silahlı kuvvetlerinin tatbikatı, Karadeniz’de Rusya Federasyonunun karasularından ve özellikle de Kerç Boğazından NATO kuvvetlerini uzak tutmak için gönderilen açık bir mesajdır.

Çeviri
Osman Soysal