ABD, Amerikan vatandaşlarına bundan 60 yıl önce, 1959 Küba Devrimi sırasında el konulan mülklerini talep etme hakkı tanıyan Helms-Burton (Cuban Liberty and Democratic Solidarity (Libertad) Act of 1996) Yasasının IIIncü başlığını uygulamaya hazırlanıyor.

Bu düzeneğin 200 000 kabul edilebilir şikayette bulunması muhtemel görünüyor.

Aslında, mal sahiplerinin talepte bulunmaları durumunda, Küba tarafından gerçekleştirilen kamulaştırmaların tamamı için tazminat ödenmiştir. Öte yandan, ABD’ye sürgüne giden büyük aileler devrimi kabul etmemiş, yeni yetkililerini devirme girişiminde bulunmuş ve bunun sonuncunda tazminat talebinde bulunmamışlardır.

Bu düzeneğin (Başkan Bill Clinton tarafından onaylanan) yürürlüğe girmesi durumunda, Küba’daki otel odalarının üçte ikisini elinde bulunduran İspanyol otel zincirlerini özellikle etkilemesi bekleniyor. ABD vatandaşlığına geçen eski mal sahipleri, ABD adaleti önünde Avrupalı yatırımcılar aleyhinde dava açabilir ve tazminat olarak bunların mallarını haczedebilir.

1996 yılında Avrupa Birliği ve Kanada İngiliz dominyonu, Başkan Clinton ile Burton-Helms yasasından muaf tutulmayı müzakere etmişlerdi. O dönemden beri bu muafiyet, her altı ayda bir yenilenmektedir. Trump yönetimi Ocak ayında bu süreyi yenilenebilir 45 güne indireceğini açıklamıştı. Bugün bu muafiyeti tamamen kaldırmaya hazırlanıyor.

Bu belgeye ulaşan El País’e göre, Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, ABD’ye yönetimine bunun gerçekleşmesi durumunda, Dünya Ticaret Örgütü’ne şikayette bulunacağını bildiren bir mektup yazdı [1]. Bu adımın, başta Birlik içerisindeki ABD varlıklarına el konulması da dahil olmak üzere, kademeli olarak tırmanan olayları tetiklemesi bekleniyor.

Avrupa Birliği’nin DTÖ’ye ABD’yi şikayet etmesi ayrıca, Washington’un üçüncü ülkelere yönelik tek taraflı ambargolarından zarar gören tüm şirketlerin talepte bulunmasına yol açabilir (örneğin İran).

Öte yandan Kanada, kaygılarını iletmek üzere, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile çok sayıda toplantı gerçekleştirdi.

Çeviri
Osman Soysal

[1«Bruselas amenaza a EE UU con represalias si reactiva el castigo a los inversores europeos en Cuba», Bernardo de Miguel y Amanda Mars, El País, 17 de Abril de 2019.