گردهمآئی ژنو طی ژوئن 2012 پایه و اساس صلح سوریه را طرح ریزی کرده بود. در آن دوران، ناتو از بمباران کشور، به آن شکلی که در لیبی به اجرا گذاشته بود قطع نظر کرد زیرا خواهان درگیری با روسیه و چین نبود. فرانسه در دوران نیکلا سرکوزی طی مذاکره به ازای آزادی افسران فرانسوی که به اسارت نیروهای دولتی درآمده بودند، مشاوران نظامی خود را از امارات اسلامی بابا عمر بیرون کشید. از دیدگاه منطقی، می توانستیم حدس بزنیم که دولت سوریه در این مرحله پیروز شده و کشور به زودی به حالت عادی باز می گردد .

با این وجود، شب 30 ژوئن، فرانسه که فرانسوآ هولاند را به عنوان رئیس جمهور برگزیده بود، یک شرط به تعبیر بیانیۀ نهائی افزود. از دیدگاه فرانسه، دولت موقت باید توسط تمام طرفین منازعه پذیرفته شود، و خواستار حذف قطعی رئیس جمهور بشار الاسد شد. یک هفته بعد، رئیس جمهور فرانسوآ هولاند از سومین گردهمآئی «دوستان سوریه» و بین آنها از یک چهرۀ برجسته به نام ابو صالح در پاریس پذیرائی کرد. ابو صالح روزنامه نگار جوانی است که برای «فرانس 24» و الجزیره کار می کند و در حمص ترس و بیداد به پا کرده بود. بر این اساس قول و قرارهای سرکوزی عمل نکردند : زیرا جنگ نسل چهارم (جنگ دروغ رسانه ها) شکست خورده بود، و از این پس جنگ با ده ها هزار مبارز خارجی وارد جنگ از نوع نیکاراگوئه شد.

تغییر جهت فرانسه را تنها آزمندی چند شخصیت بین طبقۀ ثروتمند و بزهکاری هیئت نوین رهبران سیاسی قابل درک ساخته و توضیح می دهد.

برای برخی سرمایه داران، بحران اقتصادی 2008 و در نتیجه فقر فراگیر بین طبقات مردمی نشانی بود از فقدان امکان برای کسب درآمد و پول هنگفت در فرانسه. در نتیجه آنها رئیس جمهور نیکلا سرکوزی را تشویق کردند که برای جنگ در سوریه تدارک ببیند و وقتی که سرکوزی برای بیرون کشیدن فرانسه از سوریه وارد مذاکره شد، آنها به این طرح ادامه دادند. ژنرال بنوآ پوگا [1] فرماندۀ مرکز فرماندهی ویژه منافع آنها را در الیزه نزد رئیس جمهور نمایندگی کرده بود و توسط فرانسوآ هولاند در همین مقام باقی ماند.

_اردوی انتخاباتی فرانسوآ هولاند به شکل گسترده و غیر قانونی توسط قطر تأمین مالی شد. این اماراتی که پیش از این وابسته به فرانسه بود از تاریخ کودتا به سال 1995 توسط شیخ حمد با خصوصیات بلند پروازانه اداره می شود. سال 1999 او به اکسون موبیل اجازه داد که بی هیچ محدودیتی از منابع گاز کشور بهره برداری کند. ظرف چند سال، قطر به یک غول جهانی گاز تبدیل شد و عملا به مالکیت راکفلرها. انتخاب لوران فبیوس به عنوان وزیر امور خارجه توسط رئیس جمهور هولاند به این علت بود که میانجیگر او و امارات قطر بود. بر این اساس، وزیر امور خارجه که بهتر است او را «دوست اسرائیل» بنامیم، فرانسه را به خون ریزی در سوریه هدایت کرد.

حمله روز 18 ژوئیه 2012 با سوء قصدی آغاز شد که به مرگ اعضای شورای امنیت ملی انجامید. این واقعه سرآغازی بود برای جنگی که یک سال و نیم ادامه یافت و موجب مرگ 100000 نفر شد. امروز می دانیم که این جنگ راه حل نظامی ندارد، ولی مزدوران مسلح حذف شده به تدریج جایگزین می شوند.

امروز مسکو و واشینگتن از گردهمآئی ژنو 2 حرف می زنند. در واقع، بریتانیا به مناسبت رأی مجلس عوام مجبور به عقب نشینی شد، امیر قطر زیر فشار ایالات متحده مجبور شد صحنه را ترک کند، فرانسه با درگیری هایش در مالی نتوانست به فشار نظامی در سوریه ادامه دهد، ترکیه به اندازۀ کافی یکپارچه نبود که بتواند دست به عملیات گسترده بزند. در واقع تنها بازیگری که باقی مانده : عربستان سعودی است.

ریاض معاون وزیر دفاعش را در عمان پایتخت اردن مستقر کرده تا نیروی متشکل از 50000 مزدور مسلح را آماده سازد. ریاض بر آن بود تا با بمباران شیمیائی غوطه توسط مزدوران و با تجهیزات و مهمات ترکیه موجب تغییر وضعیت شود. فرماندهان متفقین در عمان گردهمآئی تشکیل دادند تا طرح تغییر رژیم را تنظیم کنند. و سپس : هیچی.

در واقع، به همان شکلی که واشینگتن امیر قطر را مجبور کرد که صحنه را ترک کند، به همین گونه سروصداهائی که به پا شد هدفی جز این نداشت که عربستان سعودی را به عقب نشینی وادار سازد. پس از فریادهای دردآلود و اعلام انتقام از ایالات متحده، پس از این که جان کری به آنها یادآوری کرد که تخت سلطنتی شان را مدیون ایالات متحده هستند، و تداوم حکومتشان به خواست غرب بستگی دارد، سعودی ها نیز وارد صف شدند.

از این پس، گردهمآئی ژنو 2 یا در آغاز دسامبر و یا در پایان ژانویه برگزار خواهد شد. هم پیمانان ایالات متحده سرانجام باید توافقات سرّی مسکو و واشینگتن را تأیید کنند، یعنی کاری که یک سال و نیم پیش باید انجام می دادند.

ترجمه توسط
حمید محوی
منبع
Al-Watan (Syrie)">Al-Watan (Syrie)

[1Général Benoît Puga