۲۱۲۵۹۸

جو بایدن از ترامپ تحصیل کرده تر است اما سیر او در آسمان هاست

هر یک از دولت های آمریکا مظهر سیاست امنیت ملی این کشور می باشند ، آنهم پس از آنکه با مسئولین نیروهای نظامی و متخصصین خود مشورت کرده باشند . این روندی است طولانی که تا یکی دو سال به طول می انجمد. از این رو دولت بایدن ، می خواهد خیلی زود از اشتباهات ضد امپریالیستی دونالد ترامپ بگذرد ، و اصول جدید امنیت ملی ایالات متحده را نشان دهد ، تا بعدها در باره ی آن توضیح بدهد [1]

عقیده ی اصلی جان بخشیدن دموکراسی در سیستم حکومتی است ، به صورتی که بتواند متحدین خود را بسیج کند و بتواند سازمان دهی روابط بین الملل را حفظ کند . این استراتژی با آن چه جو بایدن در یک سال گذشته در
Foreign Affairs
به هنگام کارزار انتخاباتی خود اعلام کرده بود مطابقت دارد [2]

جهت گیری هایی که هم اکنون منتشر ساخته بسیار روشن است ، اما به سوالاتی که او با آنها مواجه خواهد بود نمی تواند پاسخی بدهد . مسلماََ او توانسته به موضوعات بسیاری اشاره کند ( بیماری کورونا ، بحران آب و هوا ، افزایش سلاح های هسته ای ، چهارمین انقلاب صنعتی ) اما نتوانسته به مشکلات جدیدی که با آنها مواجه شده پاسخی بیابد ( افول صنایع ایالات متحده ،مشکلات مالی اقتصاد ، پایین آمدن سطح تکنیکی ایالات متحده ، و تفاوت وحشتناک تقسیم ثروت ها ).

دموکراسی

دموکراسی عبارت است از حضور تعداد بیشتر افراد در تصمیم گیری های سیاسی.
جو بایدن به بلند پروازی های همشهریان خود واقف است او در باره ی رضایتمندی روشن شهروندان خویش صحبت می کند . به اینگونه از واژه های والتر لیپمن که خبرنگار مشهور دموکرات است و توسط کلنل ادوارد هاووس دوره دیده بهره می گیرد [3]

زمانی که جو بایدن دموکراسی را توضیح می دهد ، به نظر می رسد که او از اهمیت وجود جدایی میان حاکمیت و نظرات اخلاقی شهروندان خویش مطلع است [4]. این در حالی است که بر عکس آن چه او تصور می کند ، عدم رضایت مردمان غرب در ارتباط با این رژیم سیاسی ، ناشی از اطلاع دهی غلط دشمنان ایالات متحده نیست ( دشمنانی که روسیه و چین می باشند ) ، بلکه به علت تحولات جامعه شناسی در این کشور است . جامعه ی آمریکا به وسیله ی طبقات متوسط تشکیل شده ، که در حال حاضر در حال نابودی می باشند ، این در حالی است که افراد بسیار پولدار در حال افزایش می باشند و در بالا سر دولت های این کشور قرار گرفته اند . چنین ثروت اندوزی در دوران قرون وسطی نیز دیده نشده است . از این ایجاد دموکراسی ، مشکل این جامعه نیست ، بلکه باید دید چگونه این تفکر می تواند عملی شود .

به طور مثال غول های بزرگ اینترنتی به هیچ وجه مشروعیت در ایجاد سانسور ندارند . در سال بحرانی ۱۷۹۱ به هنگام ایالات متحده توانست بر پایه ی آزادی کامل بیان بنا شود ( ماده ی شماره ی یک قانون اساسی ) ، با این وجود شبکه های گوگل ، فیس بوک ، تویتر در ابتدای سال ۲۰۲۱ توانستند رئیس جمهور وقت را سانسور کنند ، و به این صورت به قانون اساسی کشورشان احترام نگذارند . آیا در چنین شرایطی می توان از دموکراسی صحبت به میان آورد ؟

امپریالیزم راست دینان

جو بایدن از فرهنگ امپریالیستی راست دینان تغذیه شده. او اعتقاد دارد که دموکراسی بهترین رژیم سیاسی برای کشورش می باشد ، همینطور برای سایر کشورها. او متوجه است که مشت نمونه ی خروار است و امیدوار است تا تمام کشورهای جهان را به روش دموکراسی هدایت کند همانطور که در کشور خودش کلید آن را زده است . او به دنبال تحقق اعتقاد خود ، این ماموریت را انتخاب کرده تا در جهان علیه نژاد پرستی اقدام کند ، تا در آخر کار بتواند ٬٬ دموکراسی ، برابری و اختلاف نظر ها را ٬٬ در جهان حاکم سازد.

با اینکه برخی از ملل جهان به دنبال پیروی از تصمیمات سیاسی نمی باشند ، چرا که اعتقاد دارند انسانیت از یک نژاد تشکیل شده ، و جو بایدن می داند که چه چیزی برای آنها مفید است .

در این نقطه نظر، دولت وی مانند محافظه کاران نوین فکر می کند . مانند آنها حاضر است تا دموکراسی را در جهان پیاده سازد ، تا اینگونه جهان را به سوی آزادی هدایت کند ما بارها تذکر داده ایم که محافظه کاران نوین ، دموکرات و یا جمهوری خواه نمی باشند ، آنها تنها طرف قدرت را می گیرند.

جنگ بی پایان

سوال اصلی در ارتباط با دولت بایدن این است که آیا مسیر جنگ بی پایان بوش پسر و اوباما را پیش خواهد گرفت یا نه. یادآوری کنیم که این نظریه که توسط دونالد رامسفلد و مشاور وی آدمیرال آرتور سبروسکی نوشته شده ، در پی آن است تا تمام زیر ساخت های دولتی منطقه ای از جهان را از بین ببرد تا سرمایه داری بتواند بدون موانع سیاسی به بهره برداری ازآنها بپردازد. در منطقه ای خاور میانه ی بزرگ که شامل افغانستان ، عراق،‌لیبی ، سوریه ، یمن و لبنان می باشد این دولت ها به شدت ضعیف شده و برخی نیز نابود شده اند .

جنگ بی پایان به طور رسمی توسط بوش پسر اعلام شد و در آن اشخاص و یا دولت هایی در نظر گرفته نشدند ، بلکه جنگ علیه ٬٬ ترور ٬٬ بود که در همه جا و در تمام ادوار تاریخ وجود داشته است .

پاسخ جو بایدن به این سوال بسیار کم رنگ است . او اعلام کرده که ملتش نمی خواهد تا سربازان خود را در جنگ های بی معنی شرکت دهد . و گفته است که حاضر است قشون خود را از افغانستان بیرون بکشد . افغانستان تنها کشوری است که این قشون به طور گسترده در آنجا حضور دارند . جنگ بی پایان که توسط جرج بوش ومعاون وی دیک چنی اعلام شد ، آنهم پس از حادثه ی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ، با جنگ در عراق خود را تحمیل کرد ، به نظر می رسد این موضوع را جو بایدن فراموش کرده است . بارها در آزمایشات پزشکی مشخص شده که او به زوال عقلی زود رس دچار است . با این وجود ،زمانی که در سمت سناتور مجلس فعالیت می کرد ،اعلام کرد که کشور عراق باید به سه بخش تقسیم شود که مطابق با طرح رامسفلد و سبروسکی است . به گفته ی دیگر ، جو بایدن متوجه تحول فعلی جهان نمی باشد . و حاضر نیست تا استراتژی جنگ بی پایان را ترک کند ،اما حاضر است عملیاتی را انجام دهد تا زندگی هم شهریان خود را به خطر نیاندازد. شاید در پایان کار او بدون حضور ارتش ایالات متحده ، بلکه تنها با سلاح و سرمایه گذاری و مشاوران پنتاگون این جنگ ها را تحقق خواهد بخشید .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

titre documents joints


Interim National Security Guidance

March 3, 2021


(PDF - 657.7 kio)

[1Interim National Security Guidance, The White House, March 2021.

[2Why America Must Lead Again. Rescuing U.S. Foreign Policy After Trump”, by Joseph R. Biden Jr., Foreign Affairs, March/April 2020.

[3Le colonel House (1858-1938) fut l’éminence grise du président Woodrow Wilson. Il fut aussi un des principaux concepteurs de la propagande de guerre moderne.

[4Au XVIIIème siècle, le mouvement démocratique insistait sur la nécessaire vertu des responsables politiques. En France, on parlait même de vertu républicaine. Il s’agissait avant tout de faire preuve de courage pour refuser la corruption.