Bir askeri ve diplomatik kaynağın Rus haber ajansı Sputnik’e verdiği bilgiye göre, Katarlı El Cezire televizyonuna ait serbest çalışan bir grup gazetecinin, Avrupa topraklarında bulunan bir kişi hesabına, Suriye Ordusu tarafından sivillere karşı gerçekleştirildiği iddia edilen yeni bir « kimyasal saldırıya » ilişkin yakın zamanda sahte bir çekim gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Sputnik’e bilgi veren yetkili, « Han Şeyhun’da Suriye yetkililer tarafından bir sarin gazı saldırısının gerçekleştirildiğine ilişkin Beyaz Kasklılar tarafından sunulan televizyon gösterisi sonrasında elde edilen sonuçlar, teröristleri aynı “dizi filmin” yeni bölümlerini çekmeye yöneltti » diyerek, birçok kaynaktan söz konusu provokasyonu teyit eder nitelikte uyumlu bilgiler alındığını sözlerine ekledi.

Yine aynı kaynağa göre görüntü çekimleri Sarakib, Eriha ve Cisr-el Şuğur’da (İdlib Eyaleti) gerçekleştirildi ve yapımda otuza yakın itfaiye ve ambulans aracı ve sığınmacı kamplarından getirtilen çocuklarla birlikte 70’e yakın yöre sakini kullanıldı.

Aynı kaynak, « görüntüleri daha da gerçekçi kılabilmek için, birçok farklı açıdan yapılan çekimlerde cep telefonları ve dört pervaneli bir insansız hava aracı kullanıldı. “Çekim” sonrasında, çocuklar dahil her bir katılımcı, gruptan 1 000 Suriye Lirası ve bir gıda paketi aldı » diyerek sözlerini sürdürdü.

Yetkili, « bir Avrupa ülkesinden siparişi verenin ve çekimlerin sponsorunun emriyle, Pazar gününe kadar birçok sahte video görüntüsünün çığlık çığlığa yorumlar eşliğinde eşzamanlı olarak yayınlanması bekleniyor » diyerek sözlerini tamamladı.

« Al-Jazeera aurait réalisé un faux tournage d’une nouvelle "attaque chimique" en Syrie », Sputnik, 4 Mayıs 2017.

Çeviri
Osman Soysal