ولترشبکه

برخورد دولت ترامپ با ایران

به مانند پرزیدنت ریگان ، پرزیدنت ترامپ نیز موضعی ضد ایرانی دارد . اما شاید تنها ظاهر قضیه اینطور باشد . شاید تعهدی مخفی میان ریگان و امام خمینی وجود داشته ، و دولت ترامپ نیز با رئیس جمهور سابق و گروهش روابطی ایجاد کرده باشد .

| دمشق (سوریه)
+
JPEG - 69.5 kb
مایک پانپئو از تشکیل گروه ٬٬ ضربتی برای ایران ٬٬یاد کرده است .

وزیر امور خارجه ی ایالات متحده مایک پامپئو در تاریخ ۱۶ ماه اوت ۲۰۱۸ ، تشکیل گروه ٬٬ ضربتی برای ایران ٬٬ را اعلام کرد که در آن سیاست ایالات متحده، پس از خروج از قرار داد ۵+۱ باهماهنگی ،تجدید نظر شود [1]

این بیانات زمانی که پرزیدنت ترامپ تصمیم گرفت به هر قیمتی طرح خاور میانه ی The deal of the centuryخود را پیاده کند بیان شد:

نباید از یاد برد که قرار داد برجام که توسط باراک اوباما امضا شد تنها برای اطمینان خاطر از عدم تجهیز ایران به بمب اتمی نبوده است . موضوع عدم دسترسی به بمب اتمی توسط ایران ، بهانه ای بیش نبوده است . هدف اصلی آن محروم ساختن ایران از وجود دانشمندان عالی رتبه ای بوده تا کسی قادر به دسترسی به علوم و فنون نباشد [2] همچنین ایران را وادار ساخت تا برخی از دانشگاه های خود را ببندد .

برای اوپوزیسیون دموکرات ایالات متحده ، دولت ترامپ از سیاست نئو-محافظه کاران پیروی می کند که خواهان تغییر رژیم می باشند ، و تاریخ آن را برای زمان ۶۵ امین سالگرد کودتاه ی انگلیسی -امریکایی علیه نخست وزیر وقت دکتر مصدق تعیین کرده اند .

در هر حال ٬٬ عملیات آژاکس ٬٬ در سال ۱۹۵۳ توانست نئو- محافظه کاران را تحت تاثیر قرار دهد ، با وجود آنکه خیلی پیش تر از زمان به وجود آمدن آنها به وقوع پیوست و هیچ ربطی به آنها نداشت . با این وجود ، نئو - محافظه کاران ، چه در حزب جمهوری خواه خدمت کرده اند و چه در حزب دموکرات .

به هنگام کارزار انتخاباتی و از نخستین روزهای ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید ، او پیوسته تفکر جهانشمول نئو-محافظه کاران را بدنام کرده و قسم خورده تا هیچ زمان نگذارد تا ایالات متحده با اعمال زور خواهان تغییر رژیم در کشور دیگری باشد . وزیر امور خارجه ی ایالات متحده نیز اعلام کرده که هم زمان بودن تاریخ کودتا با تشکیل ٬٬ گروه ضربتی ٬٬ کاملاََ اتفاقی بوده است .

نئو- محافظه کاران از گروه روشنفکران تروتسکیست تشکیل شده اند ( که مخالف تفکر دولت و ملت می باشند ) ، آنها از مبارزین سوسیال دموکرات ایالات متحده هستند ، و تفکر آنها نزدیک به سازمان سیا و ام آی ۶ می باشد که هدفش مبارزه با اتحاد جماهیر شوروی سابق بوده است .آنها توسط رونالد ریگان ، وارد امور دولتی و حکومتی شدند ، و سپس تمام سلسله مراتب سیاسی ایالات متحده را دنبال کردند ، و تا زمان بوش پدر، کلینتون و بوش پسر و اوباما بر مسند امور حکومتی قرار داشتند . امروز نیز آنها کنترل سازمان اطلاعات ملی را در دست دارند : آنها٬٬ چشمان پنج گانه ٬٬ نامیده می شوند و عبارتند از ( استرالیا ، کانادا ، زلاند نو ، انگلستان و ایالات متحده )، که آنها را موقوفه ی ملی  [3] . NEDبرای دموکراسی نامیده اند آنها پیرو ( انقلاب جهانی ) هستند ، و تفکر ٬٬ ایجاد دموکراسی ٬٬ در رژیم های حکومتی را توسط انقلاب های رنگین ، که در واقع جنگ مستقیم بوده است ، سر زبان ها انداختند .

در سال ۲۰۰۶ ، در دوران دولت بوش پسر ، گروهی را برای سیاست گذاری و عملیات در ایران و سوریه با نام ( گروه عملیات و سیاست گذاری در ایران و سوریه ) به وجود آورند. این گروه توسط الیزابت چینی ، دختر معاون رئیس جمهور وقت دیک چینی اداره می شد . به هنگام تغییر حکومت ، اختیارات این گروه به وزیر دفاع محول شد ، سپس وارد کادر معاونت رئیس جمهور شدند . و دارای پنج بخش می باشند .
- انتقال سلاح به سوی ایران و سوریه از طریق بحرین ، امارات متحد عربی و عمان
- حمایت از تروتسکیست ها و گروه های وابسته به آن در ایران ( مجاهدین خلق ) در سوریه ( ریاض الترکی پ جرج سبرا ، میشل کیلو ) ؛
- مراقبت از شبکه های بانکی در ایران و سوریه
- نفوذ در گروه های حامی ایران و سوریه در خاور میانه ی بزرگ
- نفوذ در رسانه های منطقه و ترویج تبلیغات آمریکایی

در سال ۲۰۰۷ این گروه به طور رسمی منحل گردید . در واقع ، توسط گروه بسیار سری دیگری که مسئول دموکراسی جهانی بود ( استراتژی دموکراسی جهانی ) بلعیده شد . این گروه تحت سرپرستی الیوت آبراهامس از حزب نئو محافظه کار ( آن چه که مربوط به موضوع ایران کنترا بوده است ) و جمیس جفری ، فعالیت را به سایر مناطق جهان تسری دادند

این گروه طراح جنگ علیه سوریه را مدیریت می کرد .

جراید ایالات متحده ، که به طور قاطع علیه ترامپ فعالیت می کنند ، الیوت آدامس را به عنوان وزیر امور خارجه ی احتمالی دولت ترامپ معرفی کردند ،به خصوص آن زمان که رئیس جمهور جدید او را به مدت طولانی در کاخ سفید پذیرفت . اما حاصل این دیدار ها چیزی به بار نیاورد .

اما آن چه که انگشت اتهام را به سوی دولت ترامپ هدایت می کند ، خواسته ی او برای باز آفرینی این استراتژی می باشد ، به خصوص که جیمز جفری سفیر ایالات متحده ، نماینده ی مخصوص سوریه شده است .

JPEG - 31.3 kb
نماینده ی مخصوص سوریه ، جیمز جفری ، به هنگان ادای سوگند در برابر مایک پمپئو.

جفری ٬٬ دیپلمات ٬٬ پر سابقه ای است . او قرار داد دایتون را در بوسنی -هرزگوین ، مورد اجرا گذاشت . به هنگام تسخیر کویت توسط عراق ، ماموریت خود را انجام می داد . در سال ۲۰۰۴ ، تحت فرامین جان نگروپونته ،انتقال قدرت موقت ائتلاف در عراق را بعد از صدام حسین به عهده گرفت ( که خود سازمانی خصوصی است ) [4] سپس به کابینه ی کوندالیزا رایس در واشنگتن وارد شد و به گروه سیاست گذار و ایجاد عملیات در سوریه و ایران پیوست . او یکی از تئوریسن های تجهیز مجدد نظامی عراق که توسط ژنرال پترائوس وارد عملیات شده . the surge توسط ایالات متحده می باشد او همچنین وابسته ی مشاور ملی امنیت ، استفان هادلی به هنگام جنگ گرجستان بوده است و سفیر جرج بوش پسر در ترکیه و پرزیدنت اوباما در عراق .

با مشاهده ی موشکافانه ی تمام دوران فعالیت او پس از انحلال اتحاد جماهیر شورویه ، متوجه می شویم که توجه او معطوف به ایران بوده است ، اما ضرورتاََ نگاه خصمانه ای نداشته . به طور مثال در جنگ بوسنی هرزگوین ، ایران در کنار عربستان سعودی با دستور ایالات متحده وارد جنگ شد . برعکس در عراق ، جفری نسبت به نفوذ تهران مقاومت کرد . اما زمانی که گرجستان به جنوب آستی و آبخازی حمله کرد ، او از پرزیدنت ساکاشویلی حمایت نکرد ، چرا که او دو فرودگاه در اختیار اسرائیل قرار داده بود تا به ایران حمله کند .

مایک پمپئو ، برایان کوک را در صدر عملیات ضد ایرانی قرار داده است . او یک مداخله گر است که مشاور کوندولیزا

JPEG - 51.7 kb
برایان کوک

رایس ، و مسئول سازمان های بین المللی بوده است . هم اکنون نیز او مامور سازمان دهی استراتژ های حکومتی می باشد . به گفته ی پمپئو ، هدف این گروه جدید التاسیس ، تغییر رژیم نمی باشد ، برعکس می خواهد ایران را وادار به تغییر سیاست های خود نماید . این استراتژی زمانی وارد عمل شده که جمهوری اسلامی دوران بحران اقتصادی و سیاسی عظیمی را طی می کند . درحالی که بخش روحانیت ( که نماینده ی آن پرزیدنت شیخ حسن روحانی و رهبر معظم انقلاب می باشد ) ، با چنگ و دندان به حکومت وابسته اند ، در حالی که در کشور تظاهراتی علیه آنها دیده می شود . برعکس تصور غرب ، انقلاب آیت الله خمینی تنها گرایش روحانی و مذهبی نداشته است ، بلکه انقلابی ضد امپریالیستی بوده است . تظاهراتی که گهگاه دیده می شود ممکن است به تغییر حاکمیت بیانجامد ، و شاید منجر به ادامه ی انقلاب امام خمینی گردد ، بدون آنکه روحانیت در آن نقش عمده ای ایفا کند . این تصور دوم را رئیس جمهور سابق ، پرزیدنت احمدی نژاد ( که هم چنان در حصر خانگی بسر می برد ) نمایندگی می کند و معاون سابق او بقایی ( برای مدت ۱۵ سال در زندانی مخفی گرفتار شده است ) .

در بیست و یکم ماه مه گذشته ، مارک پمپئو ، در برابر بنیاد هریتاژ [5] اهداف دوازده گانه ی خود را برای ایران اعلام نمود [6] . در وحله ی نخست ، این لیست بلندی است از خواسته های ناممکن . اما با نگاهی موشکافانه متوجه می شویم که بند های اول و سوم آن فرا تر از قرار داد برجام می باشد . در بند چهارم وجود موشک های بالستیک ، امری است غیر قابل پذیرش . در بند های ۵ تا ۱۲ از ایران خواسته شده تا از انتقال انقلاب خود توسط سلاح چشم پوشی نماید .

در تاریخ ۱۵ ماه اوت ، در شب قبل از اعلامیه ی پمپئو ، رهبر معظم انقلاب آیت الله علی خامنه ای ، اشتباه خود را در دادن اختیارات به شیخ حسن روحانی برای عقد قرار داد ۵+۱ با دولت اوباما ا پذیرفت [7] . باید در نظر داشت که رهبر معظم انقلاب ، پیش از انتخاب شدن شیخ حسن روحانی ، و با انحلال جنبش احمدی نژاد ، اجازه ی عقد این قرار داد را صادر کرده بود و جزو مذاکره کنندگان به حساب می آمد .

محمود احمدی نژاد ، که میان سیاست های پرزیدنت اوباما و ترامپ توانسته بود تمایزی مشاهده کند ، به هنگام انتخاب شدن رئیس جمهور جدید ، به او نامه ای نوشت [8] . او در این نامه از مشاهدات دونالد ترامپ در برابر رژیم های جهانشمول اوباما و کلینتون و تاثیر مخرب آن بر سایر بخش های جهان و شهروندان ایالات متحده ، حمایت کرد [9].

زمانی که تظاهرات در ماه دسامبر ۲۰۱۷ آغاز گردید ، دولت روحانی آقای احمدی نژاد را مقصر شمرد . در ماه مارس ۲۰۱۸ ، رئیس جمهور سابق با رهبر معظم انقلاب رابطه ی خود را قطع کرد و پذیرفت که دفترش مبلغ ۸۰ میلیارد ریال از سهم بنیاد های خیریه و مذهبی را به نفع خود برداشت کرده است [10] .

این نشان می دهد که دولت اوباما از شیخ حسن روحانی حمایت می کرده ، اما دولت پرزیدنت ترامپ از محمود احمدی نژاد حمایت می کند . در گذشته نیز پرزیدنت کارتر ، را راه اندازی کردند که علیه انقلاب eagle Clawو مشاورش پرژنسکی ، عملیات جمهوری اسلامی ایران بوده است ، و در عین حال پرزیدنت ریگان از امام خمینی حمایت October surprise .می کرده است

به بیان دیگر ، کاخ سفید شاید از بازگشت حزب محمود احمدی نژاد حمایت کند ، اما به این شرط که انتقال انقلاب تنها به صورت تبادل افکار صورت باشد .

[1] “Remarks on the Creation of the Iran Action Group”, by Michael R. Pompeo; “Briefing on the Creation of the Iran Action Group”, by Brian Hooks, State Department, August 16, 2018.

[2] « Qui a peur du nucléaire civil iranien ? », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 30 juin 2010.

[3] « La NED, nébuleuse de l’ingérence "démocratique" », « La NED, vitrine légale de la CIA », par Thierry Meyssan, Оdnako (Russie) , Réseau Voltaire, 6 octobre 2010.

[4] « Qui gouverne l’Iraq ? », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 13 mai 2004.

[5] « Le prêt-à-penser de la Fondation Heritage », Réseau Voltaire, 8 juin 2004.

[6] “Mike Pompeo at The Heritage Foundation”, by Mike Pompeo, Voltaire Network, 21 May 2018.

[7] « Le Guide de la Révolution iranienne rectifie son point de vue », Réseau Voltaire, 17 août 2018.

[8] “Letter by Mahmoud Ahmadinejad to Donald Trump”, by Mahmoud Ahmadinejad, Voltaire Network, 26 February 2017.

[9] « Ahmadinejad accuse l’ayatollah Khamenei de détournements de fonds », Réseau Voltaire, 22 mars 2018.

[10] « Iran : Ahmadinejad appelle le président Rohani à démissionner », Réseau Voltaire, 9 août 2018.

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.

ناتو برگرد خانه !
NATO Go Home !
ناتو برگرد خانه !
بوسيله ى تی یری میسان‬
ترکیه به دنبال گسترش قدرت خود
ژئوپولیتیک
ترکیه به دنبال گسترش قدرت خود
بوسيله ى تی یری میسان‬
تفسیر شوآ ( هولوکاست )
تفسیر شوآ ( هولوکاست )
بوسيله ى تی یری میسان‬
معامله ی قرن
معامله ی قرن
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه
 
تغییر رژیم های سیاسی ؟
تغییر رژیم های سیاسی ؟
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه
 
انحراف رفتاری ایران به سمت ایالات متحده و اسرائیل
انحراف رفتاری ایران به سمت ایالات متحده و اسرائیل
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه
 
حیاط خلوت روابط ایالات متحده و ایران
حیاط خلوت روابط ایالات متحده و ایران
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه
 
حالت چندسویه یا حقوق بین الملل؟
حالت چندسویه یا حقوق بین الملل؟
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه
 
شش طرح متضاد نظام جهانی
شش طرح متضاد نظام جهانی
بوسيله ى تی یری میسان‬, ولترشبکه