Voltaire İletişim Ağı

Fransız memurlar Facebook’u içeriden sansürleyecekler

+

Emmanuel Macron’un yaptığı açıklamaya göre, Facebook şirketi sansür birimine Fransız memurların girmesini kabul etti.

Bu açıklama, UNESCO’da (Paris) 12 Kasım 2018’de gerçekleştirilen İnternet Yönetişimi Forumu dolayısıyla yapıldı. Bu taahhüdün süresinin altı ay olduğu bildirildi.

İnternetteki sansürün bir hükümet tarafından bir platform içerisinden dahi kontrol edilebilmesi kamu özgürlükleri anlamında birçok sorunun oluşmasına neden olmaktadır.

Facebook Fransa, Nicolas Sarkozy’nin eski özel kalem müdürü, ardından da özel televizyon kanalı TF1’in iki numarası Laurent Solly tarafından yönetilmektedir. Solly, France2 devlet televizyon kanalının gözde sunucusu Caroline Roux’un eşidir.

Uluslararası alanda ise Facebook’un halkla ilişkiler müdürü liberal-demokrat Nick Clegg’tir. Daha önce İngiltere Başbakanı David Cameron’un yardımcılığını üstlenmiştir.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.