Voltaire İletişim Ağı

Gerhad Schröder Almanya’daki ABD işgalini kınadı

+

Eski şansölye Gerhard Schröder, 2003 yılında 11 Eylül 2001 saldırılarındaki sözde sorumluluğu ve ABD’yi kimyasal başlıklı balistik füzelerle vurma niyeti gerekçesiyle, Irak’ın ABD tarafından yok edilmesine karşı çıkmıştı.

Ülkesini Rusya Federasyonu’na yaklaştırmış ve Baltık Denizinde Nord Stream doğalgaz boru hattının inşaatını başlatmıştı. Amacı Almanya’yı Ukrayna’yı (daha o dönemde bile istikrarsız olan) devre dışı bırakarak Rus gazıyla tedarik etmekti. Siyasetten ayrılınca eski şansölye Nord Stream inşaat konsorsiyumun başkanlığı görevini üstlenmiş, ardından 2017’de Gazprom’a girmişti.

Gerhard Schröder, Alman N-TV televizyon kanalına verdiği bir mülakatta şu açıklamayı yaptı: « Bize işgal altındaki bir ülkeymiş gibi davranılmasını kabul edemeyiz. Almanya’daki ABD büyükelçisinin (Richard Grenelli) davranışlarını gözlemlediğimde, kendini egemen bir devletteki ABD büyükelçisi gibi değil ama bir işgal subayı olarak gördüğü izlenimine kapılıyorum ».

Grenell, Breitbart’ a verdiği bir mülakatta Almanya’nın iç siyasetinde taraf olduğunu ve özellikle bir tarafı desteklediğini kabul etmişti.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.