Bir korsan uçak için büyük bir havalimanının altyapısını sabote etmek, pistleri kullanılmaz hale getirmek, terminallerde patlamalara yol açmak, uçakları yerde vurmak vs. çok kolaydır. Uluslararası anlaşmalara göre, bir hava aracı önceden söz konusu devletin hava sahasında uçuş ve havalimanına iniş izni talep etmeksizin inişe geçerse, suçlu hava aracı haline gelir. Bunun sonucunda söz konusu uçak otomatik olarak avcı uçakları tarafından önlenir. Hava aracı bir devlete ait ise, yani askeri, sahil güvenlik ya da polise ait ise, ait olduğu devlet saldırgan olarak kabul edilir. Tüm uluslararası anlaşmalar imzacı devletlere, gayrimeşru eylem girişimini cezalandırma zorunluluğu getirir.

Bir karşılaştırma yapmamız gerekirse, Kerç Köprüsü ve Boğazı aynı kurallara tabidir. 25 Kasım’daki olayın nasıl geliştiği herkesin malumu ve olanları tekrar etmemize gerek dahi yoktur. ABD’nin Ukrayna özel temsilcisi Kurt D. Volker’in tepkisi, hiçbir uluslararası anlaşmaya saygı göstermeyen birisininki gibiydi: « Rusya, barışçıl Ukrayna gemilerinin bir Ukrayna limanına gitmesine engel olarak ve onlara saldırarak, deniz ulaşımını kısıtlamaktadır ». Rusya’nın, Kerç Boğazı girişinde Ukrayna Ordusuna ait « barışçıl » hızlı hücumbotlarını kovalamak ve onları caydırmaya kalkışmak için birkaç saatini kaybetmesi ve sorunu diplomatik yoldan çözmeye çalışması dikkate değerdir. Buna karşın, iki Körfez savaşı sırasında, ABD askeri uçakları, ABD donanmasının Irak’ı işgale başlamak üzere olduğunu haber almalarına dahi fırsat bırakmadan, yüzlerce Irak gemisini bombalamış ve « önleme amaçlı » olarak batırmıştır.

Kerç Boğazı bölgesinde olayların gelişimini gözetleyen, Rus KA-52 keşif ve taarruz helikopteri, dakikada 30 mm çapında 500 mermi atabilen 2A42-1 topuna ve 64 adet S-5 M reaktif füze fırlatabilen iki UB-32/57 bloğuyla donatılmıştır. Eğer Rusya, ABD’nin tutumunu benimseseydi, zırhlı olmayan 50 tonluk iki küçük silahlı Ukrayna gemisini paramparça eder ve bir dakika içerisinde batmalarına neden olurdu.

Bazı tartışmalar oluşmak üzeredir:

 Olaylara karışan üç küçük Ukrayna gemisinden ikisi (Berdyansk ve Nikopol) Gyurza-M sınıfındandır ve Odessa limanında üslenmektedirler. Temmuz 2018’den beri aynı diğer iki gemi (Lubny ve Kremenchuk), Azak Denizindeki askeri limandan Ukrayna donanmasına teslim edilmiştir. Gyurza-M sınıfı gemiler, Kiev şehir merkezindeki Kuznya na Rybalskomu silah fabrikasında üretilmektedir. Bu fabrika, milyarder Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun denetimindedir. Dört gemi fabrikadan üslerine karayolu üzerinden araba taşıyıcı römorklarla nakledildi. Peki, Ukrayna şimdi neden durumu zorladı?

 5 Kasım’da, bir Rus Su-27 uçağı, Kırım’ın karasuları yakınlarında uçan ABD’ye ait bir ELİNT EP-3 keşif uçağını tespit etti. 19 Kasım’da, İsrail’e ait bir Gulfstream G-550 Nachshon Aitam tipi (uçuş işareti 537) keşif uçağı Karadeniz’de Kerç Boğazı çevresinde uçtu. Kerç Boğazında yaşanan olay, ABD’ye ait SİGİNT keşif uçakları tarafından gün boyunca izlendi. Bunlardan biri, Suda koyunda (Girit) üslenen JONAS 21 uçuş işaretli 64-14841 seri numaralı RC-135V tipi uçak, Kırım yakınlarında Karadeniz kıyısı üzerinde seyretti. Bir ikinci hava aracı, RQ-4B tipi, 11-2047 seri numaralı ve FORTE10 işaretli yüksek irtifa insansız hava aracı Ukrayna’nın Doğusunda, Azak Denizi yakınlarında uçtu. RQ-4B, ABD’nin Sigonella (Sicilya) deniz üssünden yönlendirilmektedir.

NATO’nun Trident Juncture 18 tatbikatı sonrasında, ABD’nin USS Harry Truman uçak gemisi yeniden Akdeniz’e sevk edildi. Arleigh Burke sınıfı üç destroyer ve Ticonderoga sınıfı bir kruvazörle birlikte bir muhrip grup (CSG) oluşturdu. USS Harry Truman gemisinde 90 savaş uçağı ve helikopter bulunmaktadır ve daha şimdiden planlı olmayan bir savaş tatbikatı başlatmıştır. CSG’ye Sigonella Üssünden, Doğu Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz bölgesini gözetleyen 168859 seri numaralı bir P-8A uçağı destek vermektedir. CSG aynı amaçla, 5 Kasım’da Kırım kıyılarında Ruslar tarafından tespit edilen ve Suda (Girit) Üssünden havalanan 157316 seri numaralı, AS17 işaretli aynı EP-3 tipindeki uçağı kullanmıştır.

« Komplo teorisyenleri » bunun bir rastlantı olmadığını, Kerç Boğazı olayının önceden hazırlandığını, dolayısıyla önceden tasarlanmış bir eylemin söz konusu olduğunu söylüyor. ABD, Rusya’nın bir askeri tepkisine yol açmak ve böylece USS Harry Truman uçak gemisi çevresindeki CSG oluşumlarında Kırım Yarımadasındaki Rus hedeflerini vurma fırsatı vermek için Ukrayna’yı arkadan iteklemektedir. Bir kez daha, tek başına Rusya’nın itidali, ABD’nin olası bir müdahalesine yol açabilecek bir tırmanışı engellemiştir.

Çeviri
Osman Soysal