Tsahal, yeni hava şemsiyesine rağmen, Noel günü (25 Aralık 2018) Suriye’deki bir hedefi bombaladı. S-300 füzeleri, son nesil radarlar ve Polyana D4M1 koordinasyon sisteminin konuşlandırılmasından beri İsrail Hava Kuvvetleri, Suriye’ye yönelik ikinci harekatını düzenledi.

İsrail savaş uçakları, kent savaşın sona ermesinden beri ilk kez İsa’nın doğumunu kutlarken, Lübnan hava sahasından Suriye’nin başkentindeki bir havalimanına yönelik çok sayıda füze gönderdi. Hava savunmasının birçok füzeyi imha etmesine rağmen, bunlardan en az bir tanesinin hedefini vurduğu kaydediliyor: Tahran’da düzenlenecek bir cenaze törenine katılmak üzere İran’a ait bir resmi uçağa binen yetkililer. Üç İranlının ve üç Suriye askerinin yaralandığı bildiriliyor.

Bu arada, yeni hava savunma sistemine rağmen Tsahal’ın nasıl füzeleri ateşleyebildiği ve bunda Rusya’nın oynadığı rol sorgulanıyor.

Yedi yıl süren savaş boyunca İsrail, Suriye’nin içişlerine müdahale etmediği iddiasında bulundu. Suriye Arap Cumhuriyeti ise onu cihatçılara hava desteği vermek ve onları silahla donatmakla suçladı. Tsahal, geçtiğimiz hafta, 2018 yılının üçüncü üç aylık dönemi boyunca 250’den, yani günde 2,7’den fazla bombardıman gerçekleştirdiğini kabul etti.

Çeviri
Osman Soysal