Voltaire İletişim Ağı

İsrail hava savunma şemsiyesine rağmen Suriye’de bir hedefi vurdu

+

Tsahal, yeni hava şemsiyesine rağmen, Noel günü (25 Aralık 2018) Suriye’deki bir hedefi bombaladı. S-300 füzeleri, son nesil radarlar ve Polyana D4M1 koordinasyon sisteminin konuşlandırılmasından beri İsrail Hava Kuvvetleri, Suriye’ye yönelik ikinci harekatını düzenledi.

İsrail savaş uçakları, kent savaşın sona ermesinden beri ilk kez İsa’nın doğumunu kutlarken, Lübnan hava sahasından Suriye’nin başkentindeki bir havalimanına yönelik çok sayıda füze gönderdi. Hava savunmasının birçok füzeyi imha etmesine rağmen, bunlardan en az bir tanesinin hedefini vurduğu kaydediliyor: Tahran’da düzenlenecek bir cenaze törenine katılmak üzere İran’a ait bir resmi uçağa binen yetkililer. Üç İranlının ve üç Suriye askerinin yaralandığı bildiriliyor.

Bu arada, yeni hava savunma sistemine rağmen Tsahal’ın nasıl füzeleri ateşleyebildiği ve bunda Rusya’nın oynadığı rol sorgulanıyor.

Yedi yıl süren savaş boyunca İsrail, Suriye’nin içişlerine müdahale etmediği iddiasında bulundu. Suriye Arap Cumhuriyeti ise onu cihatçılara hava desteği vermek ve onları silahla donatmakla suçladı. Tsahal, geçtiğimiz hafta, 2018 yılının üçüncü üç aylık dönemi boyunca 250’den, yani günde 2,7’den fazla bombardıman gerçekleştirdiğini kabul etti.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.