Voltaire İletişim Ağı

CSİC, Venezüella’ya karşı olası askeri güç kullanımını değerlendiriyor

+

Silah ve petrol sanayi ile bağlantılı bir düşünce kuruluşu olan Center for Strategic and İnternational Studies (CSİS), 10 Nisan 2019’da Washington’da, Venezüella’da askeri güç kullanımını değerlendirmek üzere (Assessing the Use of Military Force in Venezuela) basına kapalı bir yuvarlak masa toplantısı düzenledi.

Grayzone’a [1] göre toplantıya, aralarında Trump yönetiminin konuyla ilgili başlıca danışmanları, Venezüella’nın kendinden menkul devlet başkanı Juan Guaidó’nun temsilcileri ve Brezilya, Kolombiya ve Guyana’dan subayların da yer aldığı kırk’a yakın katılımcı katıldı.

Elliott Abrams arkadaşı Roger Noriega (Küba’ya yönelik 1996 tarihli Helms-Burton yasasının yazarı) tarafından temsil edildi.

Toplantıda göçmen akınını ve gıda yardımının girişi organizasyonun sorumluları da mevcuttu.

Devlet Başkanı Maduro’nun devrilmesi girişiminden önce, konuyla ilgili bir gizli notunu ifşa ettiğimiz [2], ABD’nin Güney Amerika Komutanlığı (SouthCom) eski Komutanı Amiral Kurt Tidd de toplantıya katıldı.

Çeviri
Osman Soysal

[1] “US Military Attack on Venezuela Mulled by Top Trump Advisors and Latin American Officials at Private DC Meeting”, by Max Blumenthal, Grayzone, April 13, 2019.

[2] “Plan to overthrow the Venezuelan Dictatorship – “Masterstroke””, by Kurt W. Tidd, Voltaire Network, 23 February 2018. “ABD’nin Venezüella’ya yönelik « usta hamlesi »”, yazan Stella Calloni, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 22 Mayıs 2018.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.