Silah ve petrol sanayi ile bağlantılı bir düşünce kuruluşu olan Center for Strategic and İnternational Studies (CSİS), 10 Nisan 2019’da Washington’da, Venezüella’da askeri güç kullanımını değerlendirmek üzere (Assessing the Use of Military Force in Venezuela) basına kapalı bir yuvarlak masa toplantısı düzenledi.

Grayzone’a [1] göre toplantıya, aralarında Trump yönetiminin konuyla ilgili başlıca danışmanları, Venezüella’nın kendinden menkul devlet başkanı Juan Guaidó’nun temsilcileri ve Brezilya, Kolombiya ve Guyana’dan subayların da yer aldığı kırk’a yakın katılımcı katıldı.

Elliott Abrams arkadaşı Roger Noriega (Küba’ya yönelik 1996 tarihli Helms-Burton yasasının yazarı) tarafından temsil edildi.

Toplantıda göçmen akınını ve gıda yardımının girişi organizasyonun sorumluları da mevcuttu.

Devlet Başkanı Maduro’nun devrilmesi girişiminden önce, konuyla ilgili bir gizli notunu ifşa ettiğimiz [2], ABD’nin Güney Amerika Komutanlığı (SouthCom) eski Komutanı Amiral Kurt Tidd de toplantıya katıldı.

Çeviri
Osman Soysal

[2Plan to overthrow the Venezuelan Dictatorship – “Masterstroke””, by Kurt W. Tidd, Voltaire Network, 23 February 2018. “ABD’nin Venezüella’ya yönelik « usta hamlesi »”, yazan Stella Calloni, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 22 Mayıs 2018.