Voltaire İletişim Ağı

Suudi Arabistan, Türkiye’ye karşı

+

Middle East Eye’e göre, Suudi Arabistan, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olumlu imajını karalamak için bir plan hazırladı. Dergi bu haberi eline geçen Emirates Policy Centre’in gizli bir belgesine dayandırıyor.

Çok sayıda Arap gazetesi bu plan ile Suudi Arabistan’ın özellikle kısa ömürlü gıda maddeleri taşıyan 80 konteynırın on iki gün boyunca sınırda bekletilmesi arasında bağlantı kurmaktadır.

Gazeteler aynı şekilde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suudi Arabistan’da düzenlenen son İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesi katılmamasından da söz etmektedirler.

Bazı gazeteler Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki gerilimin, Suudi Arabistan’ın İstanbul başkonsolosluğunda milyarder Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayının Türkiye tarafından kamuoyuna açıklanması sonrasında arttığını belirtmektedir. Bu cinayet, dünyada, aynı şekilde kamuoyunun dikkatini çekmeyen, başka dört Suudi vatandaşının ortadan kaybolmasından sonra gerçekleşti.

Öte yandan iki devlet arasındaki anlaşmazlığın Müslüman Kardeşler konusundan kaynaklandığını değerlendirenlerin sayısı oldukça azdır. Ya da yine aynı şekilde Suudi Arabistan’ın, Katar, Kuveyt, Sudan ve Kızıl Deniz’de varlık gösteren Türkiye tarafından kuşatılmasına bağlayanlar da azınlıktadır.

EXCLUSIVE : Saudi Arabia’s ‘strategic plan’ to take Turkey down”, David Hearst & Ragip Soylu, Middle East Eye, August 5, 2019.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.