Voltaire İletişim Ağı

Lübnan’daki bankalar göstermelik olarak yeniden açıldı

+

Lübnan Merkez bankası, 1 Kasım 2019’da özel bankaların yeniden açılmasına izin verdi. Merkez Bankası bu arada belirsiz bir süre için haftalık 2500 dolar üzerinde nakit para tutarının çekilmesine ve yurt dışına havale edilmesine kısıtlama getirdi. Bu önlem şirketler ve yabancılar da dahil olmak üzere herkese uygulanmaktadır.

Lübnan’da yaşanan isyan, hükümet ve parlamentoyu kısa süre sonra ertelenecek olan yeni bir vergi uygulamaya acilen yönelten nakit sıkıntısıyla (banka şubelerinden ve ATM’lerden para çekilememesi) başlamıştı.

13 gün süren çatışmalarda en az 13 kişi yaşamını yitirdi. Tüm yollar kesilmiş ve havayoluna ulaşmak imkansız hale gelmişti. Lübnan’ın dünyayla ilişkisi tamamen kesilmişti.

2005 yılında olduğu gibi, Gene Sharp (AEİ/Otpor/Canvas) tarafından eğitilmiş olan Sırpların sahada oldukları doğrulanıyor [1].

Çeviri
Osman Soysal

[1] “Albert Einstein Institution : CİA tarzı pasif direniş”, yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 4 Haziran 2007.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.