8 نوامبر 2014 در رقه، پایتخت « امارات اسلامی »، در یک دادگاه اسلامی متشکل از یک نفر تونسی و یک نفر لیبیائی سه افسر ارتش عرب سوریه را محاکمه کردند.

قبیله ای که به این سه افسر سوری در کوران نبرد در اطراف یک حوزۀ گازی پناه داده بود، آنها را به امارات اسلامی فروخت.

این سه افسر به جرم خدمت به رئیس جمهور علوی و در نتیجه به جرم ارتداد متهم شدند [1]، و به همین دلیل مسئولیت بمباران های نیروی هوائی ارتش سوریه را نیز به عهدۀ آنها گذاشتند که موجب مرگ مبارزان امارات اسلامی و اعضای خانوادۀ آنها شده بود.

قضات آنها را به جرم علوی بودن محکوم دانست، در حالی که دو نفر از این سه افسر ارتش عرب سوریه سنی مذهب بودند
 [2]. دادگاه امارات اسلامی تصمیم گرفت که حکم مرگ آنها را نه با شلیک گلوله یا حلق آویز کردن و یا بریدن سر، بلکه از طریق لگد کوب کردن آنها به اجرا بگذارد.

چندین هزار نفر از اهالی رقه در این « مراسم اسلامی » شرکت کردند. تودۀ جمعیت بدن آنها را به اندازه ای لگد کوب کردند و روی آنها راه رفتند که بدن آنها خمیر شده بود. سپس، مبارزان امارات اسلامی اجساد آنها را به موتور سیکلت بستند و در شهر روی زمین گرداندند.

در گذشته رقه شهر آرامی بود و بخاطر جشنواره های ادبی و نمایشی شهرت خاصی داشت. در سال 2012 مقامات محلی شهر را القاعده فروختند، و سپس به کنترل امارات اسلامی درآمد که این شهر را به پایتخت خود تبدیل کرد.

جهاد طلبان چند روز پیش از بمباران هوائی توسط ایالات متحده شهر را ترک کردند، ولی پس از قطع بمباران ها به رقه بازگشتند. از این پس، پنج بار نماز در روز و شب برای همگان واجب و ضروری است و زنهای تنها با چادر و به همراه یکی از اعضای خانوادۀ خود می توانند در شهر عبور و مرور کنند.

طی این دو سال گذشته در ذهن مردم این شهر چه روی داده است که امروز دست به چنین کار جنایتکارانه ای زده اند ؟

تمام سوریه شوک زده شده است. از آغاز جنگ برای نخستین بار است که می بینیم اهالی سوریه و نه تنها جهاد طلبان خارجی، سربازان سوری را می کشند.

در واقع، اهالی رقه که در اجرای حکم مرگ افسران سوری شرکت کردند، به انضمام کودکان همه تحت تأثیر مواد مخدر مسموم شده اند. از دو سال پیش، جهاد طلبان به آنها نخسه های قرآن و شیرینی جات می دهند. این شیرینی ها حاوی گرد کاپتاگون Captagon (فنتیلین کلورئیدرات Fénétylline chlorhydrate) است [3]. این آمفتامین با حشیش مخلوط شده و جزء خوراکی های دائمی جهاد طلبان است. طی دوسال، بخشی از مردم شهر به اندازۀ کافی مسموم شده اند و تحت تأثیر این مواد مخدر برای چنین اعمالی کاملاً مستعد شده اند.

ترجمه توسط
حمید محوی

[1علوی ها به مذهب نو افلاطونی معتقد بودند و سپس به اسلام شیعه گرویدند. علوی ها برخی از اعتقادات قدیمی خود را حفظ کردند، از جمله به تناسخ معتقد هستند. تا سال های 80 به عنوان مسلمان بهر سمیت شناخته می شدند ولی وهابی ها آنها را به عنوان شیعیات مرتد معرفی کردند. خداشناسی نزد آنها بهم ناسک ارجحیت دارد، در نتیجه به ندرت در نماز و جماعات مذهبی شرکت می کنند. در قرن بیستم، سه فتوا از سوی مقامات اسلامی، سنی و شیعه مسلمانی علوی ها را تأیید کرده است (مفتی اعظم اورشلیم حاج امین الحسینی سال 1929، آیت الله حسن مهدی شیرازی سال 1972، و السید موسی الصدر در سال 1973)

[2خلاف تبلیغات آتلانتیست ها و کشورهای خلیج (فارس) حدود 70 درصد نیروهای ارتش عرب سوریه را سنی ها تشکیل می دهند. به این علت ساده که ارتش عرب سوریه، به هیچ عنوان ارتش بشار اسد نیست، بلکه ارتشی است که بر اساس نظام وظیفه بوده و از تمام مذاهب در آن شرکت دارند.

[3“کپتاگون، سلاح عمده جهاد گرایان”, ترجمه فرهاد بارکزوی, شبکه ولتر, 3 آوريل 2014, www.voltairenet.org/article183133.html