Türkiye ve Ukrayna tarafından desteklenen ayrılıkçı Kırım örgütü « Tatar Parlamentosu » yasadışı ilan edildi. İddianameye göre, bizim de daha önce duyurduğumuz gibi, Ukrayna’dan gelen kamyonların engellenmesini örgütleyen ve yüksek gerilim hatlarını havaya uçurarak yarımadayı karanlığa ve soğuğa mahkum eden bu dernektir.

Rus adaleti, « Tatar Parlamentosunun » terörist faaliyetlerinden ötürü dernek kurma hakkından artık yararlanamayacağına karar verdi.

İsminin çağrıştırabileceğinin aksine « Tatar Parlamentosu » temsili bir organ değil ama siyasi bir dernek olan Kurultay’ın 220 üyesi tarafından seçilen 22 üyenin oluşturduğu bir ofistir.

« Tatar Parlamentosuna » Rıfat Çubarov başkanlık yapıyor ve Ukrayna milletvekili ve CİA ajanı Mustafa Cemilev (Türkçe Cemiloğlu) tarafından yönlendiriliyor. Bu iki adam aynı zamanda « Uluslararası İslami Tugay » ve « Sürgündeki Kırım Hükümeti » adlı merkezleri Kherson’da olan ve Kırım’daki Rus askeri üssüne sabotaj düzenlemek üzere oluşturulmuş örgütlerin kurucularıdırlar [1].

Bu örgütlerin üyelerinin çoğunluğu aynı zamanda özellikle Londra ve Orta Asya’da örgütlü olan Müslüman Kardeşlerden ayrılma Hizb-ut Tahrir üyesidirler. Başlangıçta Şanghay İşbirliği Örgütü bu terörist cemaatle mücadele etmek için kurulmuştu.

21 Nisan’da, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby Rusya’yı yasal temeli olmadan hareket etmek ve Tatarların ifade özgürlüklerine müdahalede bulunmakla suçladı.

Kırım ve Rusya’nın birleşmesinden beri, Moskova Tatar dilini tanıdır ve Stalin tarafından toplu sürgüne gönderilen 180 000 Tatara itibarlarını iade etti ve yaşam koşullarının düzeltilmesi için 10 milyar rublelik bir bütçe ayırdı. Kırım Tatarlarının büyük çoğunluğu –yaklaşık 250 000- birleşmeyi olumlu karşıladı, ancak küçük bir azınlık –yaklaşık 20 000 (yani %8)- İkinci Dünya Savaşı sırasında başlatılan ve soğuk savaş döneminde Moskova’ya karşı sürdürülen mücadeleyi yeniden başlattı.

Ukrayna, önümüzdeki 14 Mayıs’ta Stockholm’de düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışmasına Kırımlı Tatar şarkıcı Jamala ile katılarak, Tatar sorununu kendi tarzında medyatikleştirmeye hazırlanıyor. Şarkıcının, ardılları bugün Kiev’de iktidarda olan önderlerinin Nazilerle işbirliği yaptığına değinmeden, 1944 yılında Kırım Tatarlarının toplu sürgününe adanmış bir şarkıyla yarışmaya katılması bekleniyor.

Çeviri
Osman Soysal

[1« L’Ukraine et la Turquie créent une Brigade internationale islamique contre la Russie », yazan Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 12 Ağustos 2015.