Hükümetimin talimatıyla, 11 Haziran 2016 sabahı Seyyide Zeynep beldesinde (Rif Şam Vilayeti) gerçekleşen terörist saldırılar ve Suriye Arap Cumhuriyetinin diğer bölgelerinde gerçekleştirilen terörist eylemler konusunda sizleri bilgilendirmek isterim.

Silahlı terörist gruplar Seyyide Zeynep beldesinde (Rif Şam Vilayeti) iki saldırı gerçekleştirdiler: Tin sokağında kurulan sebze pazarının en yoğun olduğu saatte bomba tuzaklanmış bir araç patlatılırken, yerleşimin girişinde Hiyabiye yakınlarında bir araya gelmiş sivillerin ortasında bir intihar bombacısı bomba yüklü yeleğini patlattı. Saldırılarda, aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu sekiz kişi öldü ve çoğu ağır olmak üzere onlarca kişi yaralandı.

Ateşkes anlaşmasını bir kez daha çiğneyen, Ankara, Riyad ve Doha tarafından desteklenen katil silahlı terörist gruplar, Halep’in huzur dolu mahallelerine yönelik olarak, roketatarlarla ve cehennem toplarıyla olduğu gibi keskin nişancı atışlarıyla da ayrım gözetmeden bombardıman ve saldırılarını sürdürmüştür. Dün, 10 Haziran 2016 günü, El Nusra Cephesi, Ahrarus Şam ve diğer silahlı terörist gruplar tarafından ayrım gözetmeden gerçekleştirilen saldırılarda altı sivil katledildi ve otuzdan fazla kişi yaralandı. 9 Haziran 2016 günü, teröristler aynı şekilde Halep’in mahallelerini hedef aldılar: Halep’teki Şeyh Maksud, Meydan, Muhafaza ve Zehra Mahalleleri, Neyrab Havalimanı ve Halep kırsalındaki birçok köye yönelik olarak gerçekleştirilen saldırılarda aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 53 kişi öldü ve çeşitli düzeylerde 93 kişi yaralandı.

Yine IŞİD teröristleri, Halep Vilayetinde, Menbec’in doğusundaki Gandura Köyündeki masum sivilleri katlettiler. Aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların bulunduğu en az 40 sivilin öldüğü öğrenildi.

Seyyide Zeynep’te gerçekleştirilen terörist saldırılar, Halep kenti ve çevresindeki meskun mahallelerine yönelik bir aydan beri ayrım gözetmeden yürütülen saldırılar ve IŞİD, El Nusra Cephesi ve onlarla bağlantılı olan ya da ittifak yapan diğer terörist gruplar tarafından gerçekleştirilen saldırılar, Türkiye’de Erdoğan’ın haydut rejimi tarafından geliştirilen eli kanlı faşist politikalar çerçevesinde gerçekleştirilmiş ve ülkemizdeki terörist uzantıları tarafından, Ankara’nın ve Doha ve Riyad’taki mevcut rejimlerin mali ve askeri desteğiyle uygulanmıştır. Suriye Arap Ordusunun, gerçek dostlarının ve Suriye’nin müttefiklerinin desteğiyle son günlerde kazanılan zaferler karşısında, IŞİD, El Nusra Cephesi, Fetih Ordusu, İslam Ordusu ve diğer katil çetelerindeki teröristlerin ümitsiz bir şekilde moralini yükseltmek için gerçekleştirilen saldırılar, Suriye’nin tüm bölgelerinde mevcut durumun daha da kötüleşmesini amaçlamakta, ülkenin güvenlik ve istikrarını hedef almakta, mübarek Ramazan ayı boyunca masum siviller arasında panik yaratmayı öngörmekte ve karşılıklı olarak saldırılara son verilmesi mutabakatını bozmayı hedeflemektedir.

Suriye hükümeti, tüm bu terörist katliam ve cinayetlerin terörizmle mücadele konusunda ve Suriye’nin yeniden barışın, sevginin ve hoşgörünün hüküm sürdüğü bir ülke haline gelmesi için, Suriye’deki krize, Suriye’nin yönetimi altında, Suriyeliler arasında gerçekleştirilecek ve terörizmin yok edilmesi, teröristler ve ortakları ve onları finanse edip destekleyenler tarafından yıkılan kurumların yeniden inşası ve Suriye halkının çok özlediği güvenlik ve istikrarın yeniden sağlanması için diyalog yoluyla bir siyasi çözüm bulunması yolunda üstlendiği görevi yerine getirmesinden alıkoyamayacağının altını çizmektedir.

Suriye Hükümeti, diğer ülkelerde gerçekleştirilen birçok terörist saldırıyı kınadığı gibi, Güvenlik Konseyi ve Genel Sekreterin bu terörist cinayetleri de kınamasını, bu alanda ılımlı terörist ve ılımlı olmayan terörist ayrımının söz konusu olmadığı için terörizmle mücadele konusunda izlenen iki ölçülü politikanın terk etmesini rica etmektedir. Suriye’de Devlete karşı ya da masumları öldürmek, panik ortamı yaratmak ya da ekonomik altyapıyı ve altyapı tesislerini yıkmak için silaha sarılan herkes terörist olarak kabul edilmektedir.

Suriye Hükümeti, Güvenlik Konseyinden uluslararası barış ve güvenliğin korunması konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini ve terörizmi destekleyen ve finanse eden, başta Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar’daki rejimler olmak üzere, bu rejim ve Devletlere karşı gecikmeden gerekli caydırıcı önlem ve yaptırımları uygulamasını talep etmektedir. Konsey, bu Devletlerin terörizmi desteklemelerine ve uluslararası barış ve güvenliği hedef almayı sürdürmelerine engel olmalı ve bu devletleri Konseyin 2170 (2014), 2178 (2014), 2199 (2015) ve 2253 (2015) sayılı kararları dahil ilgili tüm kararlarını eksiksiz olarak uygulamaya davet etmelidir.

İşbu mektup içerisinde yer alan söz konusu metnin, bir Güvenlik Konseyi belgesi olarak dağıtımını yapmanızı rica ederim.

Çeviri
Murat Özdemir

Kaynak : S/2016/533