در عکس : در ماه ۸ فوریه ی سال ۲۰۱۶ ، پرزیدنت شیخ حسن روحانی جایزه ای به عبدالحسن دری اصفهانی که تابعیت ایرانی – کانادایی داشت ، به خاطر نقشی که در قرارداد ۵+۱ ایفا کرده بود ، اعطا می کرد . نامبرده هم اکنون به اتهام جاسوسی برای مدت ۵ سال باید در زندان بماند .

در پایان ۲۰۱۶ ، دوازده تن از شخصیتهای مملکتی در ایران به خاطر جاسوسی به هنگام معاهدات بین المللی در ارتباط با حوزه ی انرژی هسته ای ، دستگیر شدند . هم اکنون بعد از تشکیل دادگاه هر یک محکوم به ۵ تا ۱۰ سال زندان شدند . با این وجود هیچ یک به جرم خود اعتراف نکرده اند .

قوه ی قضاییه ی جمهوری اسلامی ایران بسیار سیاسی می باشد . ودر گذشته پیش آمده که شخصیت های مهم کشور متهم به جنایاتی واهی شده باشند و برای مدتی طولانی تحت نظر قرار بگیرند . اما کمتر محکومیتی متوجه این افراد شده است .

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی محمود علوی پس از شکستن سکوت خود خاطر نشان کرده که حوزه ی عملیاتی او تنها بخشی است که قادر است به محکومیت های مربوط به جاسوسی رسیدگی کند . او سپس اعلام کرده که این محکومین به هیچ وجه به کشور خیانت نکرده اند و به عکس خدمت شایانی به جمهوری اسلامی نموده اند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian