Voltaire İletişim Ağı

7 Milyon Iraklı bu yaz susuz kalabilir

+

Irak Su Kaynakları Bakanına göre bu yaz 7 milyondan fazla Iraklı susuz kalıp, bunun sonucunda yer değiştirmek zorunda kalabilir.

Bir yıldan beri birçok akarsuyun seviyesinin ciddi bir şekilde düştüğü gözlemleniyor.

Yukarıdaki görüntülerde başlıca su havzalarından birinin 25 Mayıs 2017’de (solda) ve bir yıl sonra (sağda) çekilmiş fotoğrafları görünür. Su seviyesindeki düşüşün çarpıcı boyutta olduğu görülüyor.

Aniden gelişen bu fenomen, iklim değişikliğine değil ama İran ve Türkiye’deki barajların hizmete girmesine bağlanıyor.

Kişi başına su kullanım oranı komşusunun iki katı olan İran da aynı şekilde ciddi bir suya erişim sıkıntısı yaşıyor. Dolayısıyla İslam Cumhuriyeti büyük bir baraj inşaat programı başlattı.

Irak hükümeti İran’ın yeni inşaatlarının meşru bir gerekçesi olmadığını düşünüyor. Tahran’ın yurttaşlarını suyu daha akılcı kullanma konusunda eğitmesi gerekiyor. Irak, bu savurganlık dikkate alındığında yeni barajlar inşa ederek İran’ın uluslararası sözleşmeleri çiğnediği değerlendirmesinde bulunuyor. Konunun adalet önüne taşınması bekleniyor.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.