ولترشبکه

ایران پیشنهاد ملاقات مطرح شده در نشست سران ایالات متحده را رد کرد

+

دولت شیخ حسن روحانی که قرار داد ۵+۱ را امضا ء نموده بود ، از آن زمان شبکه ی دور زدن تحریمات را که توسط دولت آقای احمدی نژاد برقرار شده بود ، از میان برداشت . پس از آنکه دولت پرزیدنت روحانی مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار که توسط دولت ایالات متحده مسدود شده بود پس گرفت ، حساب می کرد که این تعهد عملیاتی خواهد شد و مبادلات و تجارت بین المللی بر قرار خواهد شد . اما بیرون آمدن ایالات متحده از این قرار داد ، و اعلام تحریمات جدید ، واکنش منفی در ایران ایجاد کرد که سقوط بخش اقتصادی را هشدار می داد .

تحریمات ایالات متحده بر فلزات ، سکه ،بر بدهی ، محصولات اتومبیل ایرانی از هفتم ماه اوت به اجرا در خواهند آمد . آن چه که مربوط به بخش بانکی و نفتی است از پنجم ماه نوامبر آغاز خواهد شد .

اقتصاد ایران در اثر نزدیک شدن به این تاریخ در حال دگرگونی است . ریال که چهل و دو هزار ریال در برابر یک دلار آمریکا در اواخر سال ۲۰۱۷ ارزش داشت ، هم اکنون به مبلغ یازده هزار ریال در اواخر ماه ژوئیه ۲۰۱۸ رسیده است . پس از گذشت هفت ماه ، در کشور تظاهراتی دیده می شود که علیه فساد و مدیریت نادرست بخش دولتی است . آقای احمدی نژاد در حصر بسر می برد و وزیر سابق او برای مدت ۱۵ سال زندان محکوم شده است .

پرزیدنت دونالد ترامپ که ابتدا نسبت به ایران مانند دورانی که سخنان تهدید آمیز و توهین آمیزی به کیم جون اون ادا می کرد ، در ۳۰ ماه ژوئیه به هم تای ایرانی خود حسن روحانی پیشنهاد نشستی را داد .

دولت پرزیدنت روحانی بلافاصله پاسخ داد و گفت حاضر نخواهد شد پس از لغو قرار داد ۵+۱ توسط ایالات متحده ، بار دیگر نشستی با این کشور داشته باشد

رئیس مجلس ایران ، علی لاریجانی ، از دولت خواست تا در ها را نسبت به مذاکرات نبندد .

محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ی ایران نیز به عمان سفر کرد و به طور محرمانه نسبت به قرار داد ۵+۱ که از سال ۲۰۱۱ آغاز شده بود ،نشستی در این کشور داشت . سپس وزیر امور خارجه ی عمان ، یوسف بی علوی ، به واشنگتن سفر کرد و با هم تای خود مایک پمپئو نشستی بگذار نمود .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.