Voltaire İletişim Ağı

İsrail bir Rus askeri uçağını kalkan olarak kullandı

+

17 Eylül 2018 saat 22.00 sularında (yerel saatte), bir İL-20 Rus askeri uçağı Akdeniz’de Suriye kıyılarından yaklaşık 35 kilometre açıkta radardan kayboldu. 14 mürettebatla birlikte Hmeymim Hava Üssüne geri dönmekteydi.

Olay bölgede yaşanan bir çatışmanın tam ortasında gerçekleşti. Dört İsrail F-16 uçağı, uluslararası sulardan Lazkiye’deki Teknik Endüstri Kurumu’na saldırı düzenliyorlardı. Suriye hava savunması birçok düşman füzesini havada imha etmeyi başardı.

İsrail artık orduyla bağlantılı tüm bilimsel araştırma merkezlerine saldırmaktadır. Daha önce İran ve Irak’ta da tanık olduğumuz gibi Ortadoğu’nun İsrailli olmayan askeri bilim insanlarının öldürülmesi programının sürdürülmesi söz konusudur.

İsrail saldırısından önce bir İngiliz Torpedo uçağı Suriye hava sahasını ihlal etti.

ABD, Suriye’yi olay anında açtığı ateş sonucunda Rus uçağını dikkatsizlikle vurmakla suçladı.

Öte yandan Suriye, Fransızlara ait Auvergne firkateynini çatışmalara katılmakla suçlarken, alışılageldiği üzere bunu yalanladı.

17 Eylül’deki çatışmayı çok sayıda uydu gözlemlerken, kayıtlar muhafaza edilmektedir.

İlyuşin İl-20, çatışma başladığında bölgedeki Batılı güçleri ve cihatçılara ait insansız hava araçlarını gözlem görevini yerine getiren dört pervaneli motora sahip bir uçaktı.

Kayıtların incelenmesi sonucunda (1) Fransa’nın Suriye’ye füze fırlattığı, (2) İsrail savaş uçaklarından birinin, kendisini hedef alan bir Suriye atışı İl-20’yi vuracak şekilde Rus uçağının ardına gizlendiğini ortaya koymaktadır.

Düşman hava sisteminden korunmak için bir üçüncü devlete ait uçağın kullanılması bir savaş suçu oluşturmaktadır. İsrail, Rusya karşısında bu suçu işlemiştir.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.