استفان دو میستورا ، دیپلوماتی طرفدار ایالات متحده ، در سال ۲۰۱۴ ، پیش از اقدامات نظامی روسیه علیه عناصر جهادی از سوی سازمان ملل ، ماموریت برقراری صلح را داشته است . چهار سال بعد ، او همچنان به دنبال راه های گریز از صلح به نفع کشورهای غربی می باشد .

استفان دو میستورا ، فرستاده ی ویژه ی سازمان ملل در ارتباط با سوریه ، با نمایندگان گروه آستانه ( ایران - روسیه و ترکیه ) در ژنو نشستی داشته ، سپس در ۱۴ ماه سپتامبر ، با گروه کوچک دیگری ملاقات کرده است ( عربستان سعودی ، مصر ، ایالات متحده ، فرانسه ، اردن و انگلستان )

طرف های غربی شامل جیمز جفری ( سفیر ) و کلنل جوئل ریبورن از سوی ایالات متحده ، و فرانسوآ سنمود ، رئیس سابق اطلاعات خارجی فرانسه ( ۲۰۱۲ -۱۶ ) که ریاست نمایندگان فرانسوی را به عهده داشته .

هر یک از فرستادگان ، سند محرمانه ای از درخواست خود را به سازمان ملل تقدیم داشتند ، تا اینگونه بتوانند اهرمی در برابر مذاکرات درونی سوریه ایجاد نمایند . رسانه ی راشیا تودی ، این اسناد را لو داده [1]) ، همانگونه که رسانه ی کومرسانت دو هفته پیش از ،دستورات درونی سازمان ملل پرده برداشته [2].

 نخستین مشاهده :در نکته ی سوم این سند ، گروه کوچک ، دستورات درونی سازمان ملل را از به اجرا می گذارد : ٬٬ هیچ گونه نظارت بین المللی در ارتباط با مناطق کنترل شده توسط دولت سوریه ، بدون وجود راه کار سیاسی معتبر ، که بتواند به صورت اجتناب ناپذیری منجر به رفرم در قانون اساسی شود و به انتخابات تحت نظارت سازمان ملل منتهی شود وجود نخواهد داشت ، تا زمانی که رضایت کشورهای بالقوه آماده ی کمک ، جلب شود ٬٬ [3].

به نظر می رسد کشور آلمان ، که در جلسات گروه کوچک شرکت داشته ، به آنها معرفی نشده باشد . شب قبل از جلسات ، هایکو ماآس ، وزیر امور خارجه ی این کشور ، در این رابطه هیچ موردی را عنوان نکرد . اما پیش از ملاقات با هم تای روسی خود سرگئي لاورو ، در حساب تویتری خود نوشت ، کشورش برای باز سازی سوریه آمادگی دارد :‌٬٬ چنانچه راه حل سیاسی برای انتخابات آزاد وجود داشته باشد ٬٬ [4] [5]. گروه کوچک و برای سازمان ملل ،باز سازی سوریه تا زمانی که کشورهای آماده به کمک به اهداف جنگی خود نرسند ، امکان نخواهد داشت ، و برای آلمان ، فرایند آشتی سیاسی باید با آن همراه باشد .

 نکته ی دوم : مخاطبین مختلف بین المللی ، به رای ۲۲۵۴ اشاره دارند که در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۵ [6] پذیرفته شده . اما ، گروه کوچک محتوای این رای را وارونه جلوه می دهند . رای شورای امنیت نشان می دهد که متن قانون اساسی تنها باید توسط اهالی سوریه تنظیم شود ، اما گروه کوچک تاکید دارد که این متن تنها توسط کمیته ی تحت نظارت سازمان ملل باید نوشته شود .

مسلم است که این موضوع در تصمیم گیری های سوشی ، خلل ایجاد می کند ، و باعث از میان رفتن دست آوردهای ماه های گذشته می گردند و مخالف نقش روسیه در حل بحران سوریه هستند [7] . ایالات متحده ، می خواهد تمامیت قدرت خود را حفظ نماید ،در عین حال انگلستان و فرانسه قصد دارند تا پروژه های مستعمراتی خود را به اجرا بگذارند .

 نکته ی سوم : خواسته ی گروه کوچک ، تنها انتقال مسئولیت نوشتن قانون اساسی سوشی به ژنو نمی باشد ، بلکه نظر ثابت خود را در باره ی آن دارند . که بازسازی مدل واشنگتن به همان صورتی است که در عراق تحمیل شده ، وبحرانی دائمی در آن به وجود آورده تا کشورهای غربی از آن بیشترین بهره برداری را داشته باشند . قدرت های رئیس جمهور تماماََ تشریفاتی خواهد بود ، و قدرت نخست وزیر به لحاظ منطقه ای ، وجود نخواهد داشت ، ارتش نیز از قدرت محدودی برخوردار می شود .

قدرت های استعمارگر غرب ، قدرت خود را در خاورمیانه تحت ظاهر دموکراسی حفظ می کنند . و پیوسته دولت هایی را به وجود می آورند که نماینده ی ملت های خود نیستند . در لبنان از سال ۱۹۲۶ ، در عراق از سال ۲۰۰۵ ، ساختار های حکومتی برای جلوگیری از به وجود آمدن دولت های ملی ( دولت ملت ) بوده است . لبنان به گروه های مذهبی تقسیم شده ، عراق نیز از مناطقی تحت نفوذ مذهبی خواص برخوردار می باشد . اسرائیل نیز از دولتی که نماینده ی ملت باشد برخوردار نیست ، نه تنها به خاطر ساختار قانون اساسی ، بلکه به علت وجود سیستم خاص انتخاباتی که دارد .

 نکته ی چهارم : در حالی که ماده ی ۲۲۵۴ ، هر انتخاباتی را تحت نظر سازمان ملل در نظر گرفته ، گروه کوچک معتقد است ،بخشی از دولت سوریه که مسئول برگذاری انتخابات می باشد ، باید به طور روزمره تحت دستوارت سازمان ملل عمل کند ، به خصوص در مواردی که شکایتی از وجود تقلب مطرح شود .

به این ترتیب ، کشورهای غربی قادر خواهند بود تا نتیجه ی انتخابات را در صورتی که آن را نپذیرند ، لغو نمایند : و کافی تا شکایتی از وجود تقلب صورت بگیرد و مورد پذیرش واقع شود . ملت سوریه حق دارد تا در انتخابات شرکت کند ، اما به شرط آنکه در تله بیافتد ، و شخصی را انتخاب کند که برایش در نظر گرفته اند .

در اروپا ، شهروندان به دنبال حکمفرمایی خود می باشند ، اما در سوریه به دنبال استقلال .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1Statement of Principles for the Syria Small Group”, Voltaire Network, 18 September 2018.

[2Parameters and Principles of UN assistance in Syria”, by Jeffrey D. Feltman, Voltaire Network, 3 September 2018.

[3“There will be no international reconstruction assistance in Syrian-governement-held areas absent a credible political process that leads unalterably to constitutional reform and UN-supervised elections, to the satisfaction of potential donor countries”.

[4« L’Allemagne se positionne contre la directive Feltman », Réseau Voltaire, 14 septembre 2018.

[5“Wenn es eine politische Lösung in #Syrien gibt, die zu freien Wahlen führt, sind wir bereit Verantwortung beim Wiederaufbau zu übernehmen”

[6« Résolution 2254 (Plan de paix pour la Syrie) », Réseau Voltaire, 18 décembre 2015.

[7« Consensus entre Syriens à Sotchi », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 6 février 2018.