مجلس مقدونیه با رای اکثریت ، اصل تغییرات قانون اساسی را برای تغییر نام این جمهوری و ورود به سازمان ناتو و اتحادیه ی اروپا تایید کرد .
در ۱۴ ماه ژوئیه ۲۰۱۸ ، حکومت زوران زائیو ، جشن ملی برای گشایش مذاکرات ورود به سازمان ناتو را برگذار نمود . اما اهالی مقدونیه ، برگذاری ۱۴ کنسرت مجانی به این منظور را بایکوت نمودند . و هیچ کدام برگذار نشد .

در ۳۰ ام ماه سپتامبر ، دو سوم اهالی مقدونیه از تغییر نام جمهوری خود ،‌که توسط رئیس جمهور کشورشان زوران زائیو و هم تای او آلکسیس سیپراس انجام می گرفت ، حمایت نکردند .

واشنگتن و بروکسل تصمیم گرفتند تا از پارلمان برای مخالفت از مردم بهره بگیرند .

عملیات انحرافی از سوی سفیر ایالات متحده در اسکوپیه ،- جس ل. بایلی برگذار شد (جس ل. بایلی ، ورود ترکیه در جنگ با سوریه و لیبی را هدایت کرده ) ، در آتن جفری ر. پیات ( کودتای سال ۲۰۱۴ در اوکراین ، همچنین انشعاب کلیسای ارتدکس در سال ۲۰۱۸ را ترتیب داده ) ، وزیر امور خارجه ایالات متحده ، متیو پالمر ، مدیر امور بالکان را به مقدونیه فرستاد .

پی گرد های قانونی علیه ۸ نماینده ی اوپوزیسیون ، به طور ناگهانی کنار گذاشته شد ، و تمام کسانی که در زندان بودند آزاد شدند . دویست و پنجاه هزار دلار از سوی ٬٬ نماینده ی تسلا ٬٬ به هر یک از رای دهندگان برای تغییر رای خود پرداخته شد . و آنها آرای خود را تغییر دادند . از آنجاییکه آنها را برای خیانت به وطن متهم کردند ، از کادر سیاسی کنار گذاشته شدند .

بایلی ، سفیر ایالات متحده و مشاور وزیر امور خارجه ، به هنگام رای گیری در پارلمان حضور داشتند .

در ارتباط با رای های موافق ، وزیر امور خارجه اعلام کرد ، به هر یک از نمایندگان مجلس که برای ورود به سازمان ناتو و اتحادیه ی اروپا رای مثبت داده بودند ، گارد محافظتی داده خواهد شد .

از زمانی که مقدونیه وارد ٬٬ کمپ دموکراتیک ٬٬ می شود ، وزیر امور خارجه ی یونان ، نیکوس کوتزیاس ، استعفای خود را تقدیم نمود .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian