وزیر حمل و نقل و اطلاعات اسرائیل ، ازرائیل کاتز ، در ۵ ماه نوامبر ۲۰۱۸ طرح خط راه آهن خود را در حالی که از اردن ، عربستان سعودی ، امارات متحد عربی و سلطان نشین عمان میگذرد و مدیترانه را به خلیج فارس متصل می کند ، عنوان کرد.

ازرائیل کاتز در ماه آوریل ۲۰۱۷ ، این طرح رادر کنگره ی جهانی و اتحادیه ی بین المللی حمل نقل جاده ای ( ای ار یو ) که در عمان برگذار می شد ، عنوان کرده بود . این تشکیلات جزو آژانس های ویژه ی سازمان ملل برای راه آهن نمی باشد ، بلکه سندیکای حمل نقل جاده ای است (‌کامیون و اتوبوس ) ، و مامور رسیدگی به قرار دادها و شرایط حمل و نقل میان مرزی است .

اعلام این مطلب ، در این شرایط زمانی ، تنها به علت روابط دیپلماتیک اخیر اسرائیل در خلیج فارس می باشد ( مانند سفر نخست وزیر اسرائیل به عمان ، حضور در مسابقات جودوکای جهانی در امارات ، ملاقات با وزیر ورزش و فرهنگ امارات در مسجد شیخ ضاید ).

راه آهن صلح ، باید از بندر هایفا آغاز شود ( که امتیاز آن به شانگهای اینترنشنال پورت گروپ داده شده ) . مسیر آن از طریق عربستان سعودی - که ولیعهد این کشور به طور محرمانه در سال گذشته به اسرائیل سفر کرده است ، باید در انتهای مسیر به عمان برسد ، وبا وجود بیماری آلزایمر سلطان قابوس ، به ظاهر از بنیامین ناتانیاهوپذیرایی کرده .

فرستاده ی ایالات متحده به خاور میانه ، جازون گرینبالت در توئیت خود نوشت : ٬٬ این تلاش ها ، پشتیبانی ما را به دنبال دارد ٬٬ . که در آن نشان داده این پروژه می تواند به پروژه ی بزرگ قرن ، که توسط پرزیدنت ترامپ اعلام شده بود ، وابسته باشد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian