ABD’li ulusötesi şirket ExxonMobil’in yaptığı açıklamaya göre, Venezüella donanması 22 Aralık 2018 tarihinde, Venezüella ve Guyana arasındaki tartışmalı bölgenin uluslararası sularında araştırma yapan iki gemiyi bölgeden uzaklaştırdı. Bu açıklamayı doğru olarak kabul eden önce Guyana, ardından da ABD ve son olarak da Lima Grubu Venezüella militarizmini mahkum ettiler.

Lima Grubunun 4 Ocak 2019 tarihli açıklamasının 9ncu paragrafında, bu örgüt bünyesinde kalmaya devam eden 13 devlet, Venezüella’nın bölgenin barış ve güvenliğini tehdit eden bu askeri kışkırtmasını kınadı [1].

Oysa 9 Ocak’ta, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, uluslararası medyaya yönelik basın toplantısında, ülkesine yönelik entrikaya ilişkin kanıtlarını sundu.

Madura, söz konusu gemilerden birinin kaptanı ve Venezüella Ordusu arasında geçen görüşmenin video ve ses kayıtlarını yayınladı. Görüşme sırasında gemi kaptanı tam konumunu iletmekte, Venezüella’nın uluslararası olarak tanınmış karasuları içerisinde olduğunu ve elinde sadece önceki gün düşürülen Guyana Hükümetinin verdiği bir izin olduğunu kabul etmektedir. Ordu bunun üzerine gemiye bölgeyi terk etme talimatı veriyor.

Bu medyatik dalaverenin ortaya çıkarılması, Pentagon’un bir numaralı petrol tedarikçisi ve eskiden Rex Tillerson (bir önceki ABD Dışişleri Bakanı) tarafından yönetilen ExxonMobil şirketinin iletişimini yalanlamaktadır [2]. Guyana’ya bir askeri üs kurma önerisini meşrulaştırma fırsatını Birleşik Krallık’ın elinden almaktadır. Ve Pentagon’un Latin Amerikalılar arası bir savaş çıkarma hazırlıklarını geciktirmektedir [3].

Venezüella, bildirisindeki 9ncu paragrafı geri çekmesi için Lima Grubu’na iki günlük süre tanıdı.

[1] « Declaración del Grupo de Lima », Red Voltaire , 4 de enero de 2019.

[2] « Exxon-Mobil, fournisseur officiel de l’Empire », par Arthur Lepic, Réseau Voltaire, 26 août 2004.

[3] « ABD, Latin Amerikalılar arasında savaş çıkarma hazırlığında » ; « « Karayipler Havzası »nda yaklaşan korkunç yıkım» », yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı, 18 Aralık 2018 et 8 Ocak 2019.

Çeviri
Osman Soysal

[1« Declaración del Grupo de Lima », Red Voltaire , 4 de enero de 2019.

[2« Exxon-Mobil, fournisseur officiel de l’Empire », par Arthur Lepic, Réseau Voltaire, 26 août 2004.

[3« ABD, Latin Amerikalılar arasında savaş çıkarma hazırlığında » ; « « Karayipler Havzası »nda yaklaşan korkunç yıkım» », yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı, 18 Aralık 2018 et 8 Ocak 2019.