Voltaire İletişim Ağı

Lima Grubu, ABD’nin kavgacı manipülasyonunu kabul ediyor

+

ExxonMobil dosyasına ilişkin kanıtların Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafından ifşa edilmesi sonrasında, Lima Grubu üyesi devletler ortak bildirilerindeki 9ncu maddeyi metinden çıkardı. Bu metin, Venezüella’nın ortak güvenliği tehlikeye sokan bir kışkırtmasını kınıyordu.

Öte yandan, iki devlet düzeltme yapmayı kabul etmedi: Kanada ve Paraguay. Bu ülkelere göre ExxonMobil ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yorumu hala geçerlidir: bunu yalanlayan kanıtların varlığına karşın, Venezüella Ordusu, Guyana ile tartışmalı sularda bir petrol arama gemisini (fotoğraf) kovalamıştı.

Aksine kayıtlar olayın Orinoco’nun denize döküldüğü noktada yani uluslararası olarak Venezüella’nın olduğu kabul edilen sularda gerçekleştiğini ortaya koymaktadır.

Guyana Hükümetinin olaydan bir gün önce kendi partisine mensup bir milletvekili olan ve Kanada’ya sığınmak üzere ülkesinden kaçan Charrandas Persaud tarafından devrildiği kimsenin gözünden kaçmıyor.

Bu polemik ExxonMobil ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Latin Amerikalılar arasında bir savaşı kışkırtmak üzere yalana başvurduğunu yadsınamaz bir şekilde ortaya koymaktadır.

Öte yandan, Lima Grubu seçilmiş Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun ikinci görev süresini tanımamışken, Guyana ve Santa Lucia Venezüella’nın yeni büyükelçilerinin güven mektuplarını kabul etti.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.