ولترشبکه

موضوع اگزوموبیل : نیکولا مادورو اسنادی را منتشر می کند

+

بنا بر گذارش شرکت اگزوموبیل ایالات متحده ، نیروی دریایی ونزوئلا در تاریخ ۲۲ دسامبر ۲۰۱۸ ، دو کشتی اکتشافی در آبهای منطقه ی مورد مجادله میان ونزوئلا و گوئیان را بیرون رانده است . بنا بر این گذارش ، گوئیان و سپس ایالات متحده و گروه لیما ، ستیزه جویی نظامی ونزوئلا را محکوم کرده اند .

در پاراگراف نهم اعلامیه ی گروه لیما مورخ ۴ ماه ژانویه ۲۰۱۹ ، ۱۳ کشور وابسته به این گروه تحرکات نظامی ونزوئلا را محکوم کرده اند و آنرا تهدیدی در برابر صلح و امنیت منطقه خواندند [1] در تاریخ ۹ ماه ژانویه پرزیدنت نیکولا مادورو به هنگام کنفرانسی در برابر گذارش گران بین المللی اسنادی را نشان داد که در آنها عملیاتی ضد کشورش را رو می کرد .

همچنین ویدیو و مصاحباتی را پخش کرد که در آنها کاپیتان یکی از دو کشتی با ارتش ونزوئلا در حال گفتگو بوده است . کاپیتان کشتی موقعیت دقیق خود را اعلام می کند و می پذیرد که در آبهای ونزوئلا قرار داد و تنها مدرک حضور او یک گواهی از سوی دولت گوئیان می باشد که در شب گذشته منحل شده بود . و از این رو ارتش ونزوئلا از او می خواهد تا منطقه را ترک کند .

این سند از جعل گذارشات اگزون موبیل خبر می دهد ، که بیشترین نفت پنتاگون را تامین می کند و در گذشته رکس تیلرسون ( وزیر امور خارجه ی سابق ایالات متحده ) مدیریت آن را بعهده داشت [2] . همین سند اعتبار انگلستان را از ایجاد مقر نظامی در گوئیان زیر سوال می برد . همچنین جنگ میان کشورهای آمریکای لاتین را که پنتاگون در حال آماده سازی آن می باشد به تاخیر می اندازد [3] .

ونزوئلا به گروه لیما مهلت دو روزه داده تا پاراگراف نهم اعلامیه ی خود را حذف کنند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] « Declaración del Grupo de Lima », Red Voltaire , 4 de enero de 2019.

[2] « Exxon-Mobil, fournisseur officiel de l’Empire », par Arthur Lepic, Réseau Voltaire, 26 août 2004.

[3] “تخریب دهشتناک ٬٬ حوزه ی دریای کارائیب ٬٬ ”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 11 ژانويه 2019, www.voltairenet.org/article2...

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.