بنا بر گذارش شرکت اگزوموبیل ایالات متحده ، نیروی دریایی ونزوئلا در تاریخ ۲۲ دسامبر ۲۰۱۸ ، دو کشتی اکتشافی در آبهای منطقه ی مورد مجادله میان ونزوئلا و گوئیان را بیرون رانده است . بنا بر این گذارش ، گوئیان و سپس ایالات متحده و گروه لیما ، ستیزه جویی نظامی ونزوئلا را محکوم کرده اند .

در پاراگراف نهم اعلامیه ی گروه لیما مورخ ۴ ماه ژانویه ۲۰۱۹ ، ۱۳ کشور وابسته به این گروه تحرکات نظامی ونزوئلا را محکوم کرده اند و آنرا تهدیدی در برابر صلح و امنیت منطقه خواندند [1]
در تاریخ ۹ ماه ژانویه پرزیدنت نیکولا مادورو به هنگام کنفرانسی در برابر گذارش گران بین المللی اسنادی را نشان داد که در آنها عملیاتی ضد کشورش را رو می کرد .

همچنین ویدیو و مصاحباتی را پخش کرد که در آنها کاپیتان یکی از دو کشتی با ارتش ونزوئلا در حال گفتگو بوده است . کاپیتان کشتی موقعیت دقیق خود را اعلام می کند و می پذیرد که در آبهای ونزوئلا قرار داد و تنها مدرک حضور او یک گواهی از سوی دولت گوئیان می باشد که در شب گذشته منحل شده بود . و از این رو ارتش ونزوئلا از او می خواهد تا منطقه را ترک کند .

این سند از جعل گذارشات اگزون موبیل خبر می دهد ، که بیشترین نفت پنتاگون را تامین می کند و در گذشته رکس تیلرسون ( وزیر امور خارجه ی سابق ایالات متحده ) مدیریت آن را بعهده داشت [2] . همین سند اعتبار انگلستان را از ایجاد مقر نظامی در گوئیان زیر سوال می برد . همچنین جنگ میان کشورهای آمریکای لاتین را که پنتاگون در حال آماده سازی آن می باشد به تاخیر می اندازد [3] .

ونزوئلا به گروه لیما مهلت دو روزه داده تا پاراگراف نهم اعلامیه ی خود را حذف کنند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1« Declaración del Grupo de Lima », Red Voltaire , 4 de enero de 2019.

[2« Exxon-Mobil, fournisseur officiel de l’Empire », par Arthur Lepic, Réseau Voltaire, 26 août 2004.

[3“تخریب دهشتناک ٬٬ حوزه ی دریای کارائیب ٬٬ ”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 11 ژانويه 2019, www.voltairenet.org/article204704.html