ولترشبکه

ایالات متحده شرایط اشغال ونزوئلا را فراهم کردند

ایالات متحده برای حوزه ی دریای کارائیب نقشه کشیدند ، این نقشه را پنتاگون در سال ۲۰۰۱ تصریح کرده بود . از آنجاییکه نقشه ای مخرب و کشنده ای بود ، اعلام آن امکان نداشت . از این رو ایالات متحده روایت قابل قبولی را طراحی می کنند . همان وضعیتی که ما در ونزوئلا شاهدش هستیم . توجه : ظواهر آهسته حقایق را می پوشانند ، و در هنگام تظاهرات ، جنگ افروزی ها آغاز می شود .

| دمشق (سوریه)
+
JPEG - 35 kb
خوان گایدو اعتقاد دارد حمایت ایالات متحده اهمیت بیشتری از رای هم شهری های خود دارد ، و خود را رئیس جمهور موقت اعلام کرد .

به وجود آوردن تنش

طی ماه های گذشته ، ایالات متحده توانسته یک چهارم اعضای سازمان ملل را متقاعد سازد –( در بین آنها ۱۹ نفر آمریکایی هستند) -که انتخابات ونزوئلا ماه مه ۲۰۱۸ را به رسمیت نمی شناسد . و متعاقباََ دوران دوم ریاست جمهوری نیکولاس مادورو را نمی پذیرند .

وزیر دفاع انگلستان ، گاوین ویلیامسون ، در محاصبه ای در ساندی تلگرام ۲۱ ماه دسامبر ۲۰۱۸ اعلام کرد کشورش در حال مذاکره برای استقرار پایگاه نظامی دائم در گوییان می باشد - تا به این صورت سیاست استعماری خود را که پیش از بحران کانال سوئزداشت ، از سر گیرد . همان روز نماینده ی مجلس گوییان به طور غافل گیرانه ای باعث سقوط دولتش می گردد و خود به کانادا می گریزد . روز بعد ، اگزون موبیل اعلام می کند یک کشتی خود را به منطقه ی مورد مناقشه میان گوییان و ونزوئلا برای اکتشاف فرستاده ولی از سوی ارتش ونزوئلا از منطقه رانده شده است . این اکتشاف از سوی دولت گوییان مجوز دریافت کرده بود که مدیریت آبهای مورد مناقشه را به عهده داشت . بلافاصله بخش امور خارجه ی ایالات متحده و گروه لیما ، به خطری که ونزوئلا ایجاد کرده بود هشدار می دهند . در ۹ ماه ژانویه ۲۰۱۹ ، پرزیدنت نیکولا مادورو ، نوارها و ویدیوهایی را پخش می کند که در آن اگزون موبیل و وزارت امور خارجه ی ایالات متحده دروغ گفته اند تا وضعیت منطقه را بحرانی جلوه دهند و باعث ایجاد جنگ میان کشورهای آمریکای لاتین گردند . گروه لیما این افشا گری را می پذیرند اما پاراگوئه و کانادا با آن مخالفت می کنند .

در ۵ ماه ژانویه ۲۰۱۹ ، مجمع عمومی ونزوئلا رئیس جمهور خود را انتخاب می کند ، که خوان گایدو نام دارد و با دور دوم ریاست جمهوری نیکولاس مادورو مخالفت می کند . مطابق ماده ی ۲۳۳ قانون اساسی ونزوئلا ، وضعیتی برای منع ریاست جمهوری مادورو به وجود می آورند که ممنوعیت به علت بیماری می باشد . در چنین وضعیتی ( اما نه وضعیت فعلی ) رئیس مجمع عمومی ریاست جمهوری موقت را می پذیرد .

در ۲۳ ماه ژانویه ۲۰۱۹ ، مخالفان و موافقان مادورو تظاهرات دوگانه ای را در کاراکاس ترتیب می دهند . در همین شرایط ، خوان گایدو خود را رئیس جمهور موقت اعلام می کند و حاضر به ایراد سوگند برای آغاز مسئولیت خود می باشد . ایالات متحده ، کانادا ، انگلستان و اسرائیل بلافاصله رئیس جمهور جدید ونزوئلا را به رسمیت می شناسند . اسپانیا که در کودتا علیه هوگو چاوز نقش داشت ، اتحادیه ی اروپا را در حمایت از رئیس جمهور جدید تشویق می کند .

منطق حوادث باعث شده تا ونزوئلا روابط دیپلماتیک خود را با ایالات متحده قطع کند و سفارت خود را در واشنگتن ببندد . اما ایالات متحده با حمایت از کودتای خوان گایدو ، این قطع رابطه را به رسمیت نشناختند و سفارت خود را در کاراکاس حفظ کرده اند و همچنان آتش بیار معرکه شدند

JPEG - 44.1 kb
در ۲۴ ماه ژانویه وزیر دفاع ونزوئلا ولادیمیر پادرینو ، در تلویزیون حضور یافت تا حمایت ارتش را از ملت و رئیس جمهور منتخب نیکولاس مادورو اعلام کند . اما از رئیس جمهور خواست تا با گروه مخالفینی که از طریق ایالات متحده حمایت می شوند ، گفتگو نماید . ارتش مهم ترین بخش این کشور می باشد و تمامیت ملی کشور را در دست دارد .

اجرای طرحی تجربه شده

در وضعیت فعلی ، ونزوئلا در برابر رئیس جمهور رسمی و رئیس جمهور موقت خود خوانده قرارگرفته .

برعکس تصور مردم ونزوئلا ، هدف ایالات متحده بر کنار کردن نیکولاس مادورو نمی باشد ، بلکه اجرای طرح رامسفلد-سبروسکی در حوزه ی دریای کارائیب می باشد . که در نهایت باعث حذف نیکولاس مادورو و خوان گایدو خواهد شد .

طرح کنونی در سوریه به اجرا در آمد ، با آغاز بحرانهای داخلی در سال ۲۰۱۱ ، ارتش مزدور در سال ۲۰۱۴ وارد عمل شد . نقش لیگ عرب از سوی سازمان هدایت می شود که دبیر کل آن ریاست جمهوری خوان گایدو OEAامریکایی را به رسمیت شناخته است . دوست داران سوریه از سوی گروه لیما اداره می شوند که وضعیت دیپلماتیک متحدان واشنگتن را اداره می کند. نقش رهبر مخالفان از سوی برهان قلیون تعیین شده است .

تغییر کرده ولی چند نفری که جایگزین NEDدر سوریه برهان قلیون همکار ، اوبوده اند باعث فراموشی نام او در محافل سیاسی شدند . به همین علت خوان گایدو نیز به مانند او قربانی خواهد شد .

اما مدل سوریه تنها در بخش هایی توانست اجرا شود ، چرا که روسیه و چین در برابر شورای امنیت مخالفت خود را اعلام کردند . و همچنین ملت سوریه به جمهوری عرب سوریه پیوستند و وفاداری عجیبی را از خود نشان دادند . همچنین با حضور ارتش روسیه در سوریه و حمایت آن از این کشور در برابر مزدوران خارجی و سازمان ناتو این طرح پنتاگون اجرا نشد . و از آنجاییکه ایالات متحده می دانست که دیگر قادر به حمایت از عناصر جهادی در سوریه نمی باشد ، گذاشت تا خزانه داری این کشور افسار کارهارا بدست بگیرد .به صورتی که باز سازی سوریه امکان پذیر نگردد .

در ماه های آینده ، رئیس جمهور موقف خوان گایدو ، دولتی موازی تشکیل خواهد داد .که علت آن :
- بدست گرفتن پول های فروش نفت در جریان منازعات می باشد .
- حل کردن اختلافات مرزی با گوييان
- حل کردن وضعیت پناهندگان
- همکاری با واشنگتن و زندانی کردن رهبران ونزوئلا در ایالات متحده با بهانه های حقوقی .

با در نظر گرفتن تجربه ی خاور میانه ی بزرگ طی هشت سال گذشته ، می توان نتیجه گیری نمود که وضعیت کنونی ونزوئلا مانند شیلی در سال ۱۹۷۳ می باشد . و جهان پس از فروپاشی شوروی در وضعیت جنگ سرد به سر نمی برد .

در آن دورانی ایالات متحده قصد کنترل قاره ی آمریکا را داشت و می خواست نفوذ شوروی را از این منطقه بکاهد . همچنین قصد داشت ثروت های منطقه را به چنگ بیاورد ، آنهم با پرداخت کمترین هزینه .

اما ، هم اکنون ایالات متحده پیوسته در یک قطبی بودن جهان پافشاری می کند . از این رو آنها دیگر دوست و دشمنی نباید داشته باشند . برای آنها جمعیت یک کشور باید در اقتصاد جهانی وارد شود ، اما با وجود ثروت های طبیعی کشورشان ، آنها نخواهند توانست از آن بهره مند شوند ، و باید این ثروت ها تحت کنترل ایالات متحده قرار گیرد . و از آنجاییکه منابع طبیعی یک کشور نمی تواند هم زمان از سوی دولت و ملت و پنتاگون اداره شود ، باید کلیه ی ساختارهای یک کشور و منطقه از فعالیت بیافتند .

JPEG - 26.1 kb
در این نقشه ی پاور پوینت توماس پ. م. بارنت ، معاون آدمیرال آرتور سبروسکی ،در سال ۲۰۰۳ در کنفرانسی در پنتاگون نشان داده شده . کلیه مناطق به رنگ صورتی باید نابود گردند . این پروژه هیچ ربطی به جنگ سرد ندارد همچنین مربوط به اکتشافات زیر زمینی نمی باشد .پس از سیاست خاور میانه ی بزرگ ایالات متحده ، هم اکنون در حال طراحی نابودی حوزه ی دریای کارائیب می باشند .

کور کردن نظر فعالان

چنانچه خوان گایدو بتواند بحران کشورش را حل کند و خود را رئیس جمهور موقت اعلام کند ، واقعیت امر عکس این موضوع را نشان می دهد . عملیات او وضعیتی برای ایجاد جنگ داخلی را مهیا ساخته . او و جانشینان وی ، از برادران امریکای لاتین کمک خواهند طلبید . برزیل ، گوییان ، کلمبیا تمام نیروهای خود را با کمک اسرائیل ، انگلستان و ایالات متحده برای بر قراری صلح به کار خواهند بست . بحران ها ادامه خواهد داشت تا آنکه شهرها به ویرانه هایی بدل شوند . و اینکه دولت ونزوئلا طرفدار بولیوار ویا لیبرال و موافق و مخالف ایالات متحده باشد هیچ تفاوتی نخواهد داشت . هدف تضعیف دائمی یک کشور می باشد . این فرایند در ونزوئلا آغاز شده و در تمامی حوزه ی دریای کارائیب ادامه خواهد یافت ، تا آنکه هیچ قدرتی نتواند در این منطقه حکومت کند .

این وضعیت برای بسیاری از اعراب شناخته شده است . زیرا آنها به درون این تله افتادند و نابود شدند . و هم اکنون این طرح برای آمریکای لاتین می خواهد اجرا شود .

این امکان وجود دارد که اهالی مغرور ونزوئلا بتوانند از اعمال نفوذ بیگانگان در کشورشان مطلع شوند و با حذف دوگانگی در کشور ، آنرا نجات دهند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.