ولترشبکه

غرب اجازه ی ساخت راه آهن خلیج فارس به مدیترانه را خواهد داد؟

در حالی که ایالات متحده به طور تعمدی شرایط بروز قحطی را در کره ی شمالی ، سپس سودان ، تونس و یمن ایجاد کرده ، هم اکنون قصد دارد سوریه را در چنین شرایطی قرار دهد . اقتصاد سوریه پس از جنگ خانمان سوز و جنگ عراق فروپاشید. دو پروژه ی راه آهن در حال رقابت با یکدیگرمی باشند : اولی برای توسعه ی منطقه و دیگری برای تقسیم آن . آیا غرب قصد دارد از صفت انسانی برخوردار باشد ، و یا هم چنان به رویای سلطه گری خود ادامه می دهد ؟

| دمشق (سوریه)
+
JPEG - 63.2 kb

برای باز سازی ، سوریه تنها می تواند به خود اتکا کند ، چرا که تمام کسانی که صدها میلیارد دلار برای تخریب آن هزینه نمودند ، اکنون حاضر به پرداخت کمترین پولی برای باز سازی آن نمی باشند .

در چنین شرایطی ، آینده ی این کشور باید با گذشته ی خود گره بخورد . به زمانی باز گردد که راه گذر اجباری اقیانوس هند به دریای مدیترانه بوده است . در دوران عتیق ، جاده ی ابریشم از پایتخت باستانی چین به انطاکیه و تیر منتهی می شده .

این جاده تنها محل گذر کالا از شهری به شهری نبوده بلکه تبادلات فرهنگی و فلسفی چین را به آسیا ، و دین اسلام را به چین منتقل ساخته . زبان مشترکی نیز در این مسیر به کار می رفته . پس از آن سوریه به صورت مسیر انتقال اقیانوس هند به دریای مدیترانه باقی ماند، و تا زمان ایجاد تنگه ی سوئز این کشور توانست از موقعیت اقتصادی ممتازی بهره مند گردد .

پروژه ی راه آهنی که بندر خرمشهر ایران را در مرز عراق ، به بندربصره ی سوریه از مسیر بغداد میسر می سازد ، تازگی ندارد . این پروژه قبل از جنگ ، به هنگام وجود بازار مشترک میان ترکیه-ایران و سوریه نیز وجود داشت . اما ، مسیرهای آن به طور سیستماتیک از سوی مزدوران متحد غربی دستخوش خراب کاری هایی گردید که باعث خارج شدن قطارها از ریل و کشته شدن مسافران و پرسنل قطار شد .

به این ترتیب ، بسیاری از طراحان جنگ – به خصوص انگلستان – از فعالیت های اقتصادی سوریه جلوگیری می کردند . این رفتار خاص استعمارگران بریتانیایی بوده است ، تا کشورهای استعمار شده به طور دائم وابسته به آنها بمانند .

به طور مثال ، زمانی که هند ، مهمترین تولید کننده ی پنبه در جهان بود ، لندن نگذاشت تولیدات این کشور متوقف گردد ، اما اجازه ی نخ ریسی را به آن نداد . و کلیه ی پارچه های پنبه ای تنها در انگلستان تولید می شد . به این جهت ماهاتما گاندی ، برای مقابله با این موضوع ،با دستگاه نخ ریسی نخ تولید کرد و در تمام کشور هند آن را ترویج داد .

ایالات متحده هم اکنون مخالف پروژه ی راه آهن سوریه می باشد ، با این بهانه که سلاح های سنگین از ایران به لبنان منتقل نگردد .اما، مایک پمپئو در ماه گذشته اعلام کرد هدف واشنگتن از مخالفت با این پروژه ، به تاخیر انداختن استخراج گاز و نفت سوریه می باشد تا بتواند نفت شیل خود را به فروش برساند ( این در حالی است که نفت شل ، بنا بر برآورد آژانس بین المللی انرژی ، از سال ۲۰۲۳ به سرعت کاهش خواهد یافت ‌) .

در ماه آوریل سال ۲۰۱۷ ،سپس در ماه نوامبر گذشته ، اسرائیل پیشنهاد ساخت راه آهن دیگری را داد . به نظر میرسد کاتز ، وزیر اطلاعات و حمل ونقل اسرائیل ، توانسته توافق کشورهای اردن ، عربستان سعودی و امارات عربی و عمان را دست آورد . فرستاده ی ویژه ی ایالات متحده جیسون گرینبالد نیز پیشنهاد داده تا پروژه ی اسرائیلی در طرح معامله ی قرن گنجانده شود .

میزان کالاهایی که از این دو مسیر می توانند حمل شوند ، به طور کامل در موازات یکدیگر قراردارند ، هر چند تل آویو بنا بر سرشت خود حاضر به همکاری نخواهد بود .

به نظر می رسد تنها بازندگان این پروژه اروپای غربی باشد . چرا که کالاها امروزه مشابه کالاهای دوران عتیق نیست- در گذشته اروپایان ابریشم تولید نمی کردند و چین تنها تولید کننده ی این محصول بود .امروزه اروپایان و چینی ها کالاهای یکسانی تولید می کنند . هر چند کالاهای چینی ارزانتر و کیفیت مطلوبی ندارند . اما وجود این کالاها به طور عمده باعث ایجاد رکود در صنایع اروپایی شده است . از این رو اروپایان باید بتوانند در تبادل کالاها مقررات خاصی را وضع کنند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

منبع
Al-Watan (Syrie)

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.