Voltaire İletişim Ağı

200 000’e yakın Kıbrıslı Avrupa seçimlerinde oy kullanamayacak

+

Kıbrıs Cumhuriyeti 2004’ten beri Avrupa Birliği üyesidir. Öte yandan, adanın iki bölümü, (« İngiliz Bölgeleri » olarak adlandırılan) 1959’daki bağımsızlıktan beri Birleşik Krallık ve diğeri (« Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti » olarak adlandırılan) 1974’ten beri Türk Ordusunun işgali altındadır.

Avrupa Birliğinin bu iki askeri işgal karşısında hiçbir şey yapmaya niyeti yoktur. Kıbrıs’ı kurtarmak değil ama iki sorunun bir türlü gerçekleşmeyen « barışçıl » çözümünü beklemek niyetindedir.

25 ve 26 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Avrupa Parlamentosu seçimleri sırasında, 1974’teki Türk işgali (« Atilla Harekatı ») öncesinde kayıt olan herkes oy kullanabilecek. Bu da Türk boyunduruğu altında yaşamını sürdüren yaklaşık 50 000’e yakın emekliyi ilgilendirmektedir.

Kıbrıs Cumhuriyeti, Kuzeydeki yurttaşlarının oy kullanması için, sınır hattı yakınlarında denetimi altındaki topraklarda elliye yakın oy kullanma merkezi açacak. Ancak 1974’ten sonra doğan ve işgal altındaki bölgede yaşayan Kıbrıslılar, tek hükümran cumhuriyet tarafından kayıt altına alınmadıkları için oy kullanamayacaklar.

Kıbrıs Cumhuriyetinin Avrupa Birliği’ne girmesinden beri Türkiye topraklarını genişletmeyi sürdürmektedir. Bugün Irak ve Suriye’nin bir bölümünü işgal etmektedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kamuoyu önünde Türk askeri işgalini Yunanistan’ın Kuzeydoğusuna (Batı Trakya ve On iki Adalar), Suriye’nin Kuzeyine (İdlib, Halep ve Haseke dahil) ve Irak’ın Kuzeyine (Musul dahil) yayma sözü verdi. 17 Şubat 2018’de Yunanistan’ın işgaline hazırlandığını beyan etti.

Öte yandan Brüksel, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik müzakerelerini sürdürerek, kıtanın Batısında ve merkezinde barışı temin ettiğini iddia etmektedir.

Çeviri
Murat Özdemir

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.