Voltaire İletişim Ağı

Lübnan’daki gösteriler ve Türkiye

+

Lübnan güvenlik kaynakları, hükümet karşıtı gösterilerin birçoğunun Lübnan’daki Müslüman Kardeşler’in siyasi partisi olan Cemaat-i İslamiye aracılığıyla Türkiye tarafından yönlendirildiğini bildirmektedir.

Cemaat-i İslamiye, 1952 yılında Suriyeli Müslüman Kardeşler’in Beyrut’ta sürgünde bulunan genel danışmanı Mustafa Sibai tarafından kuruldu. Örgüt o dönem İsviçreli bankacı François Genoud (Joseph Goebbels’in vasiyetine göre mirasını yöneten), bugün ise Türk devleti tarafından finanse edilmektedir.

Cemaat-i İslamiye’nin gösterilerin başlangıcında Güney sahil ve Trablusşam’daki Ayşe Bakkar Cami yollarının kesilmesini örgütlediği belirtiliyor. Örgütün özellikle, Trablusşam’daki el-Nur meydanı gösterilerini örgütleyen ve güçlü bir altyapıya sahip yeni kurulan Şehrin Muhafızları (Hurras el-Medine) grubunun ardına gizlendiği söyleniyor.

El-Nur meydanında IŞİD’in sancağı iki yıl boyunca dalgalanmıştı.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.