مطابق با گذارش سازمان آمریکایی ( او ای آی ) انتخابات بولیوی در ۲۰ ماه اکتبر توام با تقلب وسیعی صورت گرفت که به نفع اوآ مورالس و حزب او ( ام آ اس ) بوده است [1]

مطابق با قانون اساسی بولیوی ، کسی می تواند رئیس جمهور این کشور باشد که در اولین انتخابات ۵۰ در صد آرا به او تعلق داشته باشد ، یا آنکه ۴۰ درصد از آرا و یا ۱۰ در صد جلوتر از رقیب خود باشد . که در غیر این صورت باید انتخابات به دور دوم کشانده شود.

در شب دهم اکتبر ۲۰۱۹ ، نخستین نتایج نشان داد که انتخابات باید به دور دوم کشیده شود . اما پس از آنکه ۸۳ درصد صندوق ها شمرده شد ، روند شمارش آرا متوقف گردید . رئیس جمهور سابق کارلوس مزا و سازمان ( او ای آی ) رئیس جمهور این کشور اوآ مورالس را متهم به تقلب وسیعی در انتخابات نمودند . زمانی که طی ۲۲ ساعت شمارش صندوق ها متوقف گردید ، اوآ مورالس در انتخابات پیروز شد . کارلوس مزا و سازمان ( او ای آی ) اعلام کردند که در انتخابات تقلب شده است . در کل بولیوی نارامی هایی آغاز شد . در واقع اوآ مورالس پیروز شد اما به طور مبهمی استعفا داد . منتخبین دولت نیز استعفا دادند و معاون سنا با نام ژانین آنیس خود را رئیس جمهور موقت خواند . اوآ مورالس به مکزیک فرار کرد و فاش کرد در کشورش کودتا شده است .

دو محقق در رشته ی آمار از انستیتوی تکنولوژی ماساچوست با نام های جان کوریل و جک ار. ویلیامز پس از توقف شمارش آرا توانستند تفاوت میان نتایج قبل و پس از آن را مطالعه کنند . به گفته ی آنها هیچ و به طور قطعی هیچ دلیلی وجود ندارد که بتوان به تقلب آرا اشاره کرد و به اتهامات کارلوس مزا و سازمان ایالات متحده صحه گذاشت [2]

کوبا و ونزوئلا در سازمان ( او ای آی ) هیچ جایگاهی ندارند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

titre documents joints

[2Bolivia dismissed its October elections as fraudulent. Our research found no reason to suspect fraud”, John Curiel et Jack R. Williams, The Washington Post, February 27, 2020.