سازمان سیا کمپینی با عنوان ٬٬بازپرداخت اطلاعات ٬٬ راه اندازی کرده تا منشاء کورونا-۱۹ را به چین نسبت دهد ، روسیه این اقدام را یک توطئه نامیده است .

آژانس رویتر ، آژانس اروپایی برای عملیات خارجی سند محرمانه ای را در نه صفحه منتشر ساخته که در آن روسیه را متهم به انتشار ۸۰ خبر جعلی می کند تا در اتحادیه ی اروپا ترس ایجاد کند [1]

تسک فورس در رابطه با اخبار جعلی آژانس اروپایی عملیات خارجی در ۱۹ ماه مارس نشان داده که این کمپین تکیه بر ( اورینتال رووی)و یکی از اساتید دانشگاه استرالیا به نام بینوی کامپمارک ، همچنین نشریه ی ژئوپلیتیکا همراه با بررسی های آلکساندر دوگین دارد . این در حالی است که در هیچ مقطعی نمی توان این دو نویسنده را به درج اخبار جعلی محکوم کرد.

موضوع منشاء کورونا-۱۹ در۱۲ ماه مارس با پیام تویتری زائو لیجان ( در تصویر بالا ) که سخنگوی وزارت امور خارجه ی چین می باشد مطرح شد . او به بیانات مدیر مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ( سی دی سی ) رابرت ر. ردفیلد (کمیته ی کمیسیون کنترل و رفورم) اتاق نمایندگان عکس العمل نشان داد . از آنجاییکه این شخص که در معرض سوالات بیشماری قرار گرفته بود ،ناگهان بیان کرد کورونا-۱۹ بر روی جنازه هایی که تصور می رفت از سرماخوردگی فصلی مرده اند مشاهده شده . از این رو زائو لیجان این سوال را مطرح کرد که ویروس کورونا ابتدا در ایالات متحده ظاهر شده است . او درخواست شفافیت بیشتری در این رابطه نمود ،‌اما هیچ پاسخی دریافت نکرد .

در ۲۳ ماه مارس ، سفیر جمهوری خلق چین در پاریس ( و نه در فدراسیون روسیه ) در پیام تویتری سه سوال برای مقامات ایالات متحده فرستاد که عبارتند از :
 نخست چند مورد کورونا -۱۹ میان ۲۰ هزار نفر کشته شده از سرما خوردگی که در ماه سپتامبر گذشته آغاز شده بود وجود دارد ؟ آیا ایالات متحده در صدد پنهان کردن
 سینه پهلوی ناشی از ویروس کورونا با سرماخوردگی بوده است ؟
سوال دوم شامل دانستن علت بسته شدن ناگهانی بزرگترین مرکز آمریکایی تحقیقات در رابطه با سلاح های بیوشیمیایی فورت دریک در مریلند در ماه ژوئیه گذشته است [2] . پس از بسته شدن این مرکز ، چند مورد سینه پهلو و موارد مشابه در ایالات متحده دیده شده .
 سوال سوم: به چه علت بسیاری از مقامات ارشد ایالات متحده پیش از سقوط ارزش بورس از مقام خود استعفا داده اند ، همچنین اعلام کردند بیماری همه گیر کورونا قابل کنترل در ایالات متحده می باشد ؟

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[2Deadly Germ Research Is Shut Down at Army Lab Over Safety Concerns”, Denise Grady, The New York Times, August 5, 2019.