Avrupa Birliği’nin söz konusu resmi internet sitesine göre Voltaire İletişim Ağı, ABD Ordusunu karlamakla yükümlü Rusya’nın hizmetinde olan bir hainler çetesidir.

Avrupa Dış Eylem Servisi (European External Action Service), 2015 yılında Rus gizli servislerinin dezenformasyonuna karşı mücadeleden sorumlu bir birim olan EastStratCom Task Force’unu kurdu. Bu birim EUvsDisinfo.eu adlı bir internet sitesini yayınlamakta ve vaatlerini yaymaları için AB’deki gazetecilere haftalık e-postalar göndermektedir. Birimin Riga’daki NATO İletişim Merkezine bağlı olduğunu daha önce aktarmıştık [1].

Bu birim Avrupa Birliği’ndeki gazetecileri ve bu arada haber bültenine [2] abone olan herkesi, 31 Mart tarihli « koronavirüsün gölgesindeki darbeciler » makalemizin [3], bir Rus dezenformasyonu [4] olduğu konusunda uyardı.

Birincisi, Avrupa Birliği’nin Rus dezenformasyonunu tespit etmekten sorumlu olan bir resmi internet sitesinde yer almaktan –ve bu ilk kez olmuyor– ötürü çok öfkeliyiz. Ne Rus, ne de başka bir ülkenin makamlarıyla hiçbir bağlantımız yoktur. Bu bir karalamadan ibarettir.

İkincisi, AB’nin öne sürdüğü çürütme, çalışmalarımızın « Newsweek’te Mart ayının ortasında yayınlanan ve siyasi liderlerin beceriksizliği durumunda Amerikan ordusunun görevini tanımlayan bir makalenin abartılı bir yorumundan (An exaggerated interpretation of a Newsweek article from Mid-March. Newsweek describes the role of the US military, should the political leadership be incapacited) » ibaret olduğunu söylemekle yetinmektedir. Oysa William Arkin’in makalesinin bir kısmını tahrif etmeden ve daha tartışmasız olan diğerleri ışığında verdiği bilgileri analiz ederek yayınlamıştık. AB’yi asıl rahatsız eden tüm bu verilerin tamamının derinliğini ortaya koymamız olmuştur.

Şimdiye kadar, devlet yetkilileri muhalif kaynakların güvenilirliğini sarsmak için özel girişimleri finanse etmişti. Bu, örneğin Le Monde’un Décodex’inin üstlendiği işlevdir [5]. Şimdi daha da ileri gidilmesi ve onları ihanetle suçlamak söz konusudur.

Doğru ile yanlışı birbirinden ayırmak için eleştirel zihninizi kullanın!

İnternet sitelerinin güvenilirliğini değerlendirmek ve arama motorlarında bir derecelendirme ortaya koymak için kurulan New York merkezli bir şirket olan NewsGuard, « bu eleştirel yaklaşımımızdan » ötürü önce Suriye devletiyle ilişkimizin ne olduğunu sormak üzere bizimle iletişime geçti.

NewsGuard’dan daha tarafsızını bulmamız mümkün değildir. Yönetim kurulu gizlidir, ancak danışma kurulu Wikipedia’nın (Jimmy Wales) kurucularından birini olduğu gibi, CİA ve NSA’nın eski başkanı (General Michael Hayden), eski NATO genel sekreterinden (Anders Fogh Rasmussen), eski Anayurt Güvenliği bakanı (Tom Ridge) ya da yine Kamu diplomasisi –yani Propaganda– bakan yardımcısından (Richard Stengel) oluşmaktadır [6].

News Guard’ın Fransızca sitesinde, Anders Fogh Rasmussen hariç danışma kurulu üyelerinin isimlerini vermekten kaçınmaktadır. Yalan söylemekten çekinmeyen site, NATO’nun eski genel sekreterini, Atlantik İttifakı’nın değil Birleşmiş Milletler’in bir üst düzey yetkilisi olarak sunmaktadır.

NATO, Avrupa Antlaşmaları ile AB’yi korumaktadır. Yani Avrupa Birliği NATO’nun askeri bileşeni olduğu bir bütünün sadece sivil bileşenidir.

Dört farklı ülkede benimle işbirliği yapan arkadaşlarımdan birine ve bana yönelik birçok kaçırma ya da suikast girişiminden sonra, internet sitemize çoğu zaman saldıran, hatta hackleyenin Atlantik İttifakı olduğunu düşünmek için çok nedenimiz vardır. Rakiplerimiz öldürücü olmayan araçlara geri dönüyormuş gibi görünmektedir: yalan ve karalama.

Savaş Propagandası, halkı normal şartlarda kabul etmeyeceği davalarla meşgul etmeyi amaçlayan üç aşamalı bir süreçtir:

 Birincisi, hakikati dile getirenleri hata yapmak ya da yalan söylemekle suçlayarak doğru ile yanlışı birbirine karıştırmaktır (fake news).

 İkincisi, tüm muhalif söylemleri reddetmek ve böylece dolaşıma sokulan hakikat çevresinde bir oybirliği görünümü oluşturmaktır. Bu noktada muhalifler artık velveleci uydurmacılar değil, hain haline gelmektedirler.

 Üçüncüsü, hedefleri yeni ideolojinin simgesel rıza eylemlerine itmeyi gerektirmektedir.

Bir aşama daha kaydedilmiş oldu.

Çeviri
Osman Soysal

[1NATO’nun ifade özgürlüğüne karşı kampanyası”, yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 5 Aralık 2016.

[2Subscribe

[3Koronavirüs gölgesinde darbeciler”, yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 31 Mart 2020.

[4Disinfo: The bankers and the military prepare a takeover in the US”, EUvsDisinfo.eu, April 30, 2020.

[5Décodex’in arkasında NATO ve AB var”, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 17 Şubat 2017; “« Fake news »’larla ilgili gerçekler”, yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 16 Ocak 2018.

[6Our Advisory Board”, NewsGuard, consulted May 3, 2020.