رجوع شود به مقالات:
 “آرتساخ ( قره باغ ) گورستان اردوغان خواهد بود ؟”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 16 اكتبر 2020, www.voltairenet.org/article211224.html
 “قره باغ‌: سازمان ناتو هم از ترکیه حمایت می کند هم در پی حذف رئیس جمهور این کشور رجب طیب اردوغان می باشد ”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 16 اكتبر 2020, www.voltairenet.org/article211223.html

رجب طیب اردوغان با این حرکت نشان داد که به جماعت مخفی اخوان مسلمین تعلق دارد، انهم در برابر اعضای حزب سیاسی خود . او خیال تشکیل خلافت مسلمین را در سر می پروراند

یک ماه پس از حمله ی آذربایجان به قره باغ ، ارتش آذری و ترک با نیروهای مسلح به منطقه وارد شدند ، این در حالی است که باکو و آنکارا فراز و فرودهای سیاسی را به آن اضافه کرده اند .

در مجموع ، همانگونه که ما از پیش اعلام کردیم :عملیات علیه رئیس اخوان مسلمین رجب طیب اردوغان بوده است که هم اکنون رئیس جمهور ترکیه می باشد . این موضوع با احتمال قتل عام مجدد ارامنه ادامه خواهد یافت.
اما از آنجایی که بازیگران سیاسی غافلیگرانه در این مناقشه حضور یافتند و انتخابات ایالات متحده ، نگذاشت تا واشنگتن به راحتی طرح های خود را پیاده نماید. این طرح ناتمام ماند

ترکیه چندین مناقشه ی نا تمام را در کارنامه ی خود گنجانده است

از ابتدای تشکیل ترکیه ی مدرن ،این کشور منکر قتل عام غیر مسلمانان میان سال های ( ۱۸۹۴-۹۵ و ۱۹۱۵ تا ۲۳ ) می باشد و تمام مدارک موجود را از میان برده است . اما اسناد معتبری از این عملیات در سال ۲۰۱۸ پیدا شده اند [1]

از ۱۹۷۴ ، ترکیه شمال شرقی قبرس را احاطه کرده است . با وجود آنکه این کشور از سال ۲۰۰۴ وارد اتحادیه ی اروپا شده است . این نشان می دهد که ترکیه از ۱۶ سال پیش سرزمین های اتحادیه ی اروپا را اشغال کرده است

در سال ۲۰۱۲ ، ترکیه با کمک سازمان ناتو باعث مهاجرت اتباع کشور سوریه شد . او به ساکنین شمالی این کشور اعلام کرد به طور موقت در ترکیه اقامت داشته باشند تا آنکه وضعیت نظامی کشورشان روشن شود . ترکیه به ساختن چندین شهرک اقدام نمود تا این افراد در آنجا ساکن شوند ، اما تا کنون اجازه ی سکونت به آنها نداده است

در سال ۲۰۱۲ ، ترکیه شمال سوریه را اشغال نمود ،و همچنان در منطقه ی ادلیب حضور دارد . سپس با غارت صنایع حلب پرداخت ، و تمام ماشین آلات کارخانجات را ربود

در ۲۰۱۳ ، بانکدار گروه القاعده سعودی ( یاسین ال قادی ) طی حادثه ی رانندگی به همراه رئیس امنیت ترکیه مجروح شد . پسر اردوغان بلافاصله به دیدنش در بیمارستان شتافت .

در سال ۲۰۱۴ ، ارتش ترکیه عناصر جهادی را در سوریه شکل داد و همراه آنها به بسیاری از مناطق این کشور حمله برد از جمله شهر ارامنه نشین کساب و ساکنین آنجا را وادار به فرار نمود .

در سال ۲۰۱۵ ، اطلاعات ترکیه تمام کمک خود را به داعش آغاز نمود ، در حالی که هم زمان داماد اردوغان به کمک موسسه ی (پاورتنس) نفت های غارت شده توسط داعش را به بندر سیحان منتقل می کرد . از آنجا موسسه ی دیگری که توسط پسر اردوغان خریداری شده بود ( گروه دنیشلیک به اینشاات آ س ، ب ام ض ، ) این نفت را به اسرائیل و غرب منتقل می نمود . در همین زمان ، دختر اردوغان بیمارستان مخفی در شانلیورفا تاسیس نمود تا به درمان عناصر زخمی داعش بپردازد.

در سال ۲۰۱۵ ، مافیای ترک اتحادیه ی اروپا را تهدید نمود و خواست به این ترتیب یک میلیون پناهنده ی افغان، سوری و عراقی را به اروپا منتقل کند . به این ترتیب توانست مبالغ هنگفتی خسارت دریافت کند و به جنگ های خود ادامه بدهد

در سال ۲۰۱۵ ترکیه حاضر نشد تا قرار داد مخفی میان فرانسه و بلژیک را برای تشکیل کشور کردستان در سوریه امضا کند . از این رو به عملیات کشتار روی آورد ( ۱۳۸ تن در فرانسه و ۳۵ تن در بلژیک)

در سال ۲۰۱۵ ارتش ترکیه حاضر به خروج از عراق نشد . و هم زمان با اشغال نظامی آمریکا ، اقدام به ایجاد پایگاه های موقت در این کشور نمود تا بتواند از عناصر جهادی علیه عراق حمایت کند . و همچنان در این کشور حضور دارد.

در ۲۰۱۷ ،رجب طیب اردوغان در بین جماعات ترک زبان خارج از کشورش جلساتی تشکیل داد . از این رو ورود وی را به کشور هلند و آلمان ممنوع کردند . در پی این اقدام او صدر اعظم آلمان را یک عنصر ٬٬ نازی ٬٬ نامید.

در ۲۰۱۹ ، ترکیه با کشور لیبی در تریپولی و در تونس قرار دادی را امضا نمود . با این قرار داد توانست عناصر جهادی را به مناطق اشغالی خود در سوریه اعزام نماید . هم اکنون نیز با نیروهای امارات متحده عربی در بنغازی در حال جنگ می باشد .

در ۲۰۲۰ ترکیه حوزه های گازی مدیترانه را جزو قلمرو خود اعلام نمود . این حوزه ها در مرز دریایی یونان قرار دارند و مرز بندی آنها پس از تشکیل ترکیه مشخص نشده است . طبیعی است که برخی از این حوزه ها به ترکیه تعلق داشته باشند ولی نه همه ی آنها . همین موضوع باعث گردید تا ترکیه نیروهای دریایی فرانسه را تهدید نماید.

البته این لیست کامل نمی باشد .

مناقشه میان ایالات متحده و ترکیه

ایالات متحده اززمانی که گروه اردوغان آغاز به خرید سلاح های جنگی از روسیه نمود ، مورد تهدید قرار گرفته اند . هم چنین از ایجاد لوله ی نفتی این کشور با روسیه جلوگیری کرده اند . پس از آن کوشیدند تا به طور دموکراتیک و با حمایت از حزب دموکرات ( ه د پ ) اردوغان را از کار بر کنار سازند . حزب ( آ ک پ ) در انتخابات ماه ژوئن ۲۰۱۵ تقلب نمود و سازمان سیا چندین بار اقدام به کشتن رجب طیب اردوغان نمود .در ۱۵ ماه ژوئیه ۲۰۱۶ برای چهارمین بار سازمان سیا اقدامات خود را آغاز کرد ، اما کودتای نظامی تشکیل شده شکست خورد .

از آن زمان به بعد ، رئیس جمهور ترکیه ، با تاکید بر حضور ترکیه در سازمان ناتو ، دست به اقدامات تلافی جویانه زده است . او به هنگام سفر رسمی خود دستور داد تا پیروان فتح الله گیولن را در مقابل سفارت واشنگتن مورد ضرب و شتم قرار دهند . همچنین یکی از ساکنین ایالات متحده را دستگیر نمود .
طرح کنونی ایالات متحده آن است تا عده ی کثیری از سیاست مدران جهانی علیه وی اقدام نمایند ، همانگونه که با صدام حسین عمل کردند ( عملیات طوفان صحرا ). البته این سناریو نمی تواند تحقق یابد ، جز در صورتی که ارامنه بار دیگر قتل عام شوند.

رئیس جمهور ترکیه در دام افتاده است

گروه اردوغان بارها اعلام کرده که سازمان ناتو احتیاج به ترکیه دارد . و این سازمان هرگز ترکیه را از گروه خود جدا نخواهد کرد به از این رو اقدام نظامی علیه این کشور منتفی خواهد بود

رجب طیب اردوغان جنگ افروزی خود را در چندین جبهه ادامه می دهد . او مشاوران نظامی خود را به نزد گارد ساحلی لیبی در تریپولی فرستاده تا جایگزین مشاوران ایتالیایی باشند . از این اتحادیه ی اروپا را تهدید کرده تا از جانب افریقا پناهندگان را به اروپا سرازیر نماید . هم چنین به کمک نیروهای جهادی به مقر نظامی روسیه در سوریه حمله کند.

تنها مسکو به این اقدامات پاسخ داده . از این رو کرملین دستور داد تا بمباران ادلیب از سر گرفته شود . همچنین گروه های حامی ترکیه را که به عناصر القاعده وابسته می باشند را مورد حمله قرار داد . این حملات کلیه ی معاهدات آتش بس را نفی می کند و نشان می دهد که عناصر جهادی تحت فرمان شخصی رجب طیب اردوغان می باشند.

رئیس جمهور ترکیه با رئیس جمهور فرانسه وارد جنگ لفظی شد و پیوسته او را مورد حملات لفظی قرار داد . این برخورد ها بسیار مهم می باشند .و به اصل مشکلات بر می گردند.

جنگ تمدن ها مذهب اسلام را در برابر مسیحیت قرار نمی دهد بلکه با این دو اصل در برخورد است :مذهب دولتی و آزادی فکری

پس از رفت و آمد های بی شمار ، رجب طیب اردوغان می خواهد به موضوع وجودی ترکیه بپردازد و این کشور را به صورت وطن اصلی اخوان مسلمین در آورد . او هم اکنون از افکار بزرگ منشی خود دست کشیده و دیگر خواهان ایجاد امپراطوری عثمانی نمی باشد . همچنین به دنبال تشکیل جهان ترک و نزدیکی به غرب نمی باشد . او امیدوار است تا بتواند قدرت خود را در تمام کشورهای اسلامی گسترش دهد و خلیفه ی مسلمانان باشد .

لازم به یادآوری است که حضرت محمد (ص) بر خلاف حضرت عیسا (ص) ، یک نجار کوچک نبوده است . او یک سیاست مدار و افسری پیروزمند و همچنان رهبر روحانی به حساب می آمده است . پس از مرگش ، پیروان وی برای بدست آوردن حکومت با یکدیگر برخورد کردند . خلیفه به طور موقت جانشین وی گردید . بسیاری از خلفا اعتقاد به خداوند نداشتند . پس از پایان جنگ اول جهانی ، خلیفه ی مسلمین پادشاه عثمانی ساکن قسطنطنیه ( استامبول ) بوده است . خواسته ی اخوان مسلمین برقراری موقت حکومت پیامبر می باشد ، بنا بر اصل گذشته . به گونه ی اروپای قرن شانزدهم ، اخوان مسلمین تصور می کنند یک ملت باید تابع مذهب پادشاه خود باشد . این تصور کاملاََ مخالف اصول آزادی اندیشه می باشد که پس از سقوط هانری چهارم (۱۵۹۳) [2] و دستاورد های لاییک (۱۹۰۵) [3] به وجود آمده است . اما رجب طیب اردوغان و اخوان مسلمین می خواهند با بازگشت به گذشته ، دستاوردهای کمال آتاترک را از بین ببرند..

از این رو منطقی است که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور فرانسه را به صورت بزرگترین دشمن خود قلمداد می کند . و این منازعات توسط ایالات متحده مشخص خواهد شد . یا آنها از میراث بریتانیا حمایت خواهند کرد ( پدران زائر ) ( می فلاور ) که عبارت اند از جو بایدن و جاستین ترودو ، یا آنکه از مهاجرین اروپایی ( دونالد ترامپ ) حمایت می کنند . در صورت اول ، ترکیه در سازمان ناتو باقی خواهد ماند ، در صورت دوم اصول هم زیستی مذهبی تا زمان شکست طرح خلیفه گری پایان خواهد گرفت .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1Killing Orders : Talat Pasha’s Telegrams and the Armenian Genocide, Taner Akçam, Palgrave Macmillan, 2018 ; Ordres de tuer : Arménie 1915, Taner Akçam, CNRS éditions, 2020.

[2Pour devenir roi de France, le prince Henri de Navarre abjura sa religion en la Basilique de Saint-Denis et se convertit au catholicisme. En échange, il proclama la liberté de religion pour tous ses sujets à défaut d’en jouir lui-même.

[3Après moult revirements, les Républicains proclamèrent la liberté de conscience. Sur cette base, il légiférèrent sur la séparation de l’État et des Églises (1905). Celle-ci n’est pourtant pas complète : il reste un contrôle de l’État sur le sacrement de mariage dans certaines religions. L’option choisie pour garantir l’égalité en droit des couples homosexuels, de créer un « mariage gay », est de ce point de vue une erreur historique. La continuité avec le mouvement de laïcisation de la société aurait au contraire voulu que l’on place le mariage hétérosexuel dans la sphère privée ; une option qu’avait accepté l’Église de France et que défend aujourd’hui le pape François.